Přidat odpověď
Na SŠ už to není debata na úrovni. Podle mě je to projev určitého mladického radikalismu a "anarchismu" - v dobrém tím myslím. Mládí má právo na radikalismus (ve slovech).
Čili - daně bych neobhajovala, to neuhádáš, zeptala bych se ho spíš, jak by si on představoval, aby to fungovalo. Kdo a z čeho by platil veřejné služby a veřejné statky. Kdo a za co by večer svítil na ulici, opravoval dálnice, platil policii, vyvážel odpadky...
Pokud se vyznáš v jednotlivých systémech, lze to vzít i porovnávací metodou - porovnat třeba hospodaření v Egyptě, Arabských emirátech atd. (nebo prostě kde víš, jak co funguje - nefunguje). Třeba i komunistické režimy (i ČSSR) Je pravdou, že náš systém daní je náš - tradičně západoevropský... rozhodně není jediný na celém světě, rozhodně není jediný, který funguje. Jsou státy fakt i bez daní, nebo s minimem daní, holt to (veřejno) funguje/nefunguje pak jinak...
Naše společnost (západoevropská) funguje na systému daní, ze kterých se platí veřejné služby - existují i zde dost velké rozdíly v tom, co se daní, co se nedaní, v jaké míře, rovněž i v míře veřejných služeb, které jsou za to poskytovány... Zbavit se úplně daní fakt nepůjde, protože jsou opravdu veřejné služby, které se musí platit centrálně, jinak to nebude fungovat. Ale rozhodně o výši a typu daní, rovněž i o míře veřejných služeb pak státem placených, je možné (i nutné) diskutovat.
A ano, i já se při placení daní cítím být státem fakticky "okrádána". Neznám nikoho, kdo by daně platil rád, ochotně a s nadšením.
Předchozí