Ale ten argument tím účelem je naprosto validní.
Kdyby totiž neexistovaly veřejné služby, opravdu by byly daně zbytečné.
Daně primárně slouží k tomu, aby se veřejné služby mohly platit. Pokud stát má dost vlastních peněz, ze kterých může veřejné služby platit, pak nemusí vúbec (či v takové míře) daně vybírat. Příkladem v tomto jsou právě např. Arabské emiráty, kde místní v podstatě daně platit nemusí, stát má dost peněz z ropy, čili má na veřejné statky i bez daní (hodně zjednodušeně řečeno). Nebo právě komunistické režimy, kdy stát nejprve všechno znárodní (což je teda loupež jako prase), pak holt drží prst na ekonomice, sám vydělává a tudíž nemusí tolik danit (ono už pak ani není moc co danit).
Nebo stát nemá vlastní zdroje, nevybere daně, pak nemůže poskytovat (takový rozsah) veřejných služeb. různé ekonomické teorie razí různé názory na to, jak moc má stát přerozdělovat a jak moc veřejných služeb má zajišťovat. Pochopitelně, pokud stát maximum nechá na trhu, resp. občanské společnosti atd., pak nemusí tolik danit a naopak musí lidem nechat víc peněz (menším zdaněním), aby si ty služby mohli sami koupit.
Znovu - příklad můžeš použít historii - kdo chce vzdělání, ať si sám zaplatí soukromého učitele - nebo ať jde "modernější" cestou sdíleného vzdělávání - formou občanských sdružení (lesní školky, malé soukromé školičky...), kdo chce lékaře, ať si ho sám zaplatí (to taky není tak dávno v minulosti, co si doktory lidi sami platili), klidně může být společnost nastavena typem samoobslužných komunit, které si sami určí, jak budou fungovat - ale i tam už musí být nějaký konsensus - i na tom blbém veřejném osvětlení večer... Bude tam třeba 100 lidí, 90 bude chtít, aby se večer svítilo, 10 ne - je spravedlivější, aby se "usneslo", že všichni musí se na tom podílet, nebo to prostě bude zajišťovat jen těch 90, co to chce? a těch 10 se nebudou podílet? nebo se jim zakáže po setmění chodit ven, aby nečerpali statek, který nezaplatili nebo se na něm vlastní prací nepodíleli?
Jasně - klidně by dálnici mohla postavit soukromá společnost a vybírat "vstupné" (taky středověk, že - mýto na cestách...).
Blbý jsou fakt echt veřejné služby - policie, soudy, armáda... Ty se fakt soukomým sektorem nenafinancujou... Tam jedině, že by stát měl svoje vlastní zdroje (viz výše), ze kterých by je dokázal platit, i bez daní...
JInak - proč daně nejsou loupež - právě proto, že je jejich povinnost platit dána zákonem. Proto je to legální, proto to nemůže být nelegální. (jiná otázka je - viz výše - proč stát zákonem výběr daní ukládá... - a to už je otázka účelu - viz výše)
Povinností platit je zákonem dáno více - třeba rodiče platit výživné na děti - z toho stát nemá ani korunu, přesto to, že dítě chce např. po otci výživné, není loupež. A ten otec s tím kolikrát těžce nesouhlasí