Přidat odpověď
Hezká diskuse.
Pokud by "synek" chtěl začít čerpat veřejné služby výhradně dobrovolně, bez toho, aby mu je stát vnucoval a vymáhal za ně úhradu ve formě daně, vypadalo by to asi takto.
Hochu by se zachtělo pitné vody na čajík. Protože by nechtěl vodu z veřejného vodovodu postaveného za daně, šel by si ji koupit do kyblíku od souseda, který má studnu (tedy volnotržně čerpat službu za soukromoprávní úhradu.
Soused by od něj vybral peníze, a místo vody ho natáhl klackem po hlavě, kyblík mu sebral a nakopl ho do zadku. Hoch by neměl možnost zjednat si právo vůči sousedovi, protože by neexistovaly ty veřejné složky, které právo vynucují. Pokud by chtěl represi využít "volnotržně", musel by si zaplatit nějakou gorilu, která by šla peníze a kýbl ze souseda vymáčknout. To by bylo o hodně dražší, než ta pitná voda. Ve výsledku by za svoji ochranu a za možnost se aspoň napít, najíst a v bezpečí vyspat platil všemi svými zdroji. Protože ta gorila, co by měla tolik sil, aby byla schopna něco na lidech vynucovat, by se určitě nezastavila u patnácti procent z příjmu, alébrž by za poskytnuté služby vymáhala co nejvíc. Jednala by ekonomicky (kolik lidi dají, tolik si řeknu, a oni dají, jestli chtějí přežít), jednala by totiž ve svém soukromém zájmu.
Protože lidi žijou už od začátku s tím, že pro realizaci soukromých zájmů (najíst se, napít se, rozmnožit se, být v bezpečí, naplňovat životní potřeby) nestačí, že existuje jídlo, pití, sexuální partneři atd. Musí taky existovat bezpečný prostředí, ve kterým je možný si tyhle komodity opatřit, aniž by je člověku kdokoli svévolně odňal.
Stav, ve kterém by existovala jen svévole nejsilnějších vykonávaná v jejich soukromém zájmu, by totiž ve výsledku drtivou většinu lidí zotročil nebo připravil o život.
Proto lidská společnost nastoluje pravidla, na kterých se shodne prostředky (zastupitelské demokracie, a ta pravidla jsou pak závazná pro všechny členy, i pro ty, co s tím pravidlem nesouhlasili, i pro stát samotný. Součástí těch pravidel je, proti komu se použije donucení (násilí): proti zločincům, ale i proti jiným osobám, které jednají v rozporu se zájmy všech (včetně neplatičů daní). Zisk, ze kterého člověk platí daň, totiž mohl vůbec vytvořit jen díky tomu, že se pohybuje v bezpečném prostředí (bez souseda s klackem), které mu předtím vytvořil kdo? Stát. Za co? Za daně.
Tolik v kostce.
Předchozí