| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

"s kolegyní děláme podobnou práci, ale každá zodpovídáme za trochu něco jiného. Té její práce je objemově o něco víc a tak je OK, že jí někdo vypomůže"

Val,

práce by mělo být tolik, aby se dala stihnout za pracovní dobu. Je-li jí víc, tj. nedá se to stihnout, mělo by přijít nějaké systémové řešení, tj. přesčas, přesun části na práce na někoho jiného, kdo má práce míň než mu zaplní pracovní doba, zaměstnanec navíc apodl

"Neplacené přesčasy."

To je v rozporu se zákonem - přesčas má být vždy zaplacen a k tomu buď příplatek nebo volno navíc.

"Ona přesčasy nedělá z rodinných důvodů."

to je možné, zaměstnavatel má přihlížet k individuálním "zájmům" zaměstnancům, zejm. péči o dítě.

Navíc každá spadáme pod jiné oddělení. Když tam není ona, tak se ostatní snaží její práci přerozdělit, aby toho po návratu nebylo moc, nejvíc toho dostanu já."

Tohle moc nechápu. Jestliže spadáte pod jiné oddělení, tak máte jiného šéfa. ČIli když je potřeba udělat její práci, musí to řešit její šéf a ten tobě nemůže nic nařizovat, měl by to vyřídit s tvým šéfem. A tvůj šéf zase s tebou.

Otázka je, jestli to, co dělá ona je i tvoje práce podle pracovní smlouvy. Jestli ne, můžeš to odmítnout. POkud to odmítnout nemůžeš, tak je ale při projednávání potřeba jasně říct, jako co to budeš dělat - tedy přesčas za příplatek nebo volno.

" Když tam nejsem já, tak moje práce se hromadí a nikdo na ni nesáhne. Ale to je i tím, že jsem pod tím jiným odd. A po mém návratu se to musí urychleně zpracovat."

Prostupnost její práce do tvojí je a obráceně nikoliv? V každém případě platí, že jde opět o oba šéfy, takže ty bys měla říct šéfovi, že jdeš na dovolenou, odejít s čistým stolem a on by měl vyřešit akutní zástup.


"Takže dovolenou jsem měla souvisle týden jen v týdnu, kdy byla odstávka a nehrozilo nějaké velké nahromadění, ten týden předtím jsem si odbíhala do práce. Ale byla jsem doma, kdybych měla zájezd, tak prostě odjedu. Při plném provozu je vzít si volno problém. Zatím jsem nebyla nemocná, to by se nějak řešit muselo, ale ani ta kolegyně zatím nebyla nemocná nebo na OČR, ale zas tak dlouho tam nejsem. V případě nemoci dítěte by si OČR vzala určitě."

S tímhle by měl každý zaměstnavatel počítat, ale bohužel se to neděje. Zaměstnavatelé (někteří) se tváří, jakože zaměstnanci nemají dovolenou, nemoci, ošetřovačky. Pak je problém.

Oficiálně si dovolenou nevybíráš, určuje ji zaměstnavatel. Musí ti jí určit minimálně 14 dní předem, a aspoň jednou 10 dní v kuse, pokud na tom budeš trvat. Ve slušné společnosti se to dělá tak nějak dohodou, aby to vyhovovalo všem.

A poznámka navíc. Jestli se nemýlím, tak děláš na částečný úvazek. V tom případě je pro tebe přesčas ne to, co děláš nad ten půlúvazek, ale to, co je nad stanovenou týdenní pracovní dobu. Takže jestli je obecná 40 hodin a ty máš dvacet, tak přesčas je tvoje 41. hodina, ne 21. Nevýhoda je, že za tu 21. hodinu máš nárok jen na mzdu, ne příplatek nebo volno. Výhoda je, že ti jí nelze nařídit.

Ale po včerejším vypisování se jsem si o tom dneska byla promluvit a nějak se to řeší a asi pro mě i pozitivně.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.