| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Terezo, tohle je celkem komplikovana otazka.

"Děti jsem jako čechy nevychovávala třeba" - jsem mela na mysli nejaky poukazovani na dulezitost ruznych "ceskych" schopnosti/znalosti v kontrastu k tomu, co povazuji za dulezite jine narodnosti: naky tradice? No, smichali jsme 3 a mame sve vlastni. Ve skole mne jedna pani ucitelka "objednala" v kroji malovat kraslice… (ale jenom proto, ze zropvna byly velikonoce, ona dostala pohled, a na skole byli i ucitele jinych narodnosti, tak proc nevyuzit nekoho k tomu a druheho k necomu jinemu...) Kraslice jsem videla na velikonocnich pohledech, kroj prazsky???? No, jsem si usila podle obrazku z prosteradel a brokatu na posteloviny svou vlastni verzi, kraslice jsem se naucila a par let ukazovala detem, posleze i v ruznych muzeich. Ale ne zadny cesky druh (ackoli mne to zaujalo natolik, ze jsem si sehnala ruzne narodopisne knizky a naucila se ruzny druh zdobeni z ruznych kraju - az jsem dosla na pres polske na UKRAJINSKE s jejich barvami a vzory a jeste dneska mne ruzny mista zvou, abych tam ukazovala, jak se ty UKRAJINSKY zdobej a vypravela k tomu, proc a co co znamena. A pres to cesky presla na to, co delaji JINE narody, jak si zdobi obydli, ruzne vzory v pleteninach, jak je to podobne, co ty vzory puvodne znamenaly atd atd - a hned jsem mela par novych konicku a nektere z nich bavily i deti (=co umis se ti neztrati, ze jo),a namet k diskuzim s lidmi z jinych zemi, ktery jsem porad kolem sebe mela a ucila svedstinu.

HRDA: nemam rada takova "vzletna" slova. Eventuelne bych to pouzila v kontextu se svymi detmi: Jsem hrda na svoje deti. Z mych deti vyrostli bajecni lide. Nejsou "sebestredni" a delaji plno veci PRO JINE, ne kvuli penezum. Penize si vydelaji, na co potrebujou, nehromadi je. Na to hrda bejt nepotrebuju, jsem rada, ze to maj, jak chteji.

Ze jsem se cirou nahodou narodila NEKDE. Historie mne desne zajima, narodni kultura mne desne zajima, jazyky mne desne zajimaji. Kazdy narod ma "neco", co by clovek mohl obdivovat, i kdyz se o to nijak nezaslouzil (zrovna jako "my Cesi" se nijak nezaslouzili o nasi historii a nijak ji nezavinili, proste jsme se narodili zrovinka na tom miste a jini jinde.) Obdivuju lidi z ruznych dovodu (=co dokazali), a neptam se, odkud jsou, a vetsinou to neni zasluhou toho, ze se zrovna narodili na nakym miste a byli tim ovlivneni, ale vetsinou tim, ze "z toho vybredli" a byli ovlivneni kvanty jinych veci.

Svedi kolem taky nedavaji nak najevo, jak jsou "hrdi" na to, ze jsou Svedi. Celkem jim je to zrovna tak jedno, jako Danum nebo Holandanum a podobne. Proste kdyz vyhrajou hokej, jasaj, zrovna jako kazdej jine narod, jejichz hokejisti zrovna dostali zlatou. Coz ovsem nepovazuju za nakou narodni hrdost. Lidi se k sobe stahujou, kdyz zijou nekde jinde, z ruznych duvodu: ze si nejak pripadaji "vic doma" =toho nemam potrebu, vyhledavam lidi, se kterymi mam spolecnyho vic, nez jen ze jsem ze stejny zeme. Takhle to maji treba i ti Arabove a dalsi - nestykaji se s kdejakym Arabem analfabetem, kdyz jsou z mesta a maji nejake vzdelani… Coz je taky normalni. Je toho vic.
Nebavi mne s lidmi diskutovat "jak to mate vy v tom Cesku - dobry/spatny". Mela jsem jednoho fantastickyho kolegu, ze kterym jsme o prestavkach diskutovali - ale to bylo z duvodu, ze jsme porovnavali dobu, ve ktere jsme vyrustali: jak to bylo tady a jak to bylo "u nas": ze v tom prakticky zas tak velkej rozdil nebyl, ackoliv "my" jsme vsecko davali za vinu tem mizernej komunistum a nebejt jich… Kdyz se o tom zminim tady na foru, ohen na strese.

Jezdila jsem leta do Prahy se ruzne velkymi skupinami kolegu z ruznych skol. Skolskemu uradu se hodilo, ze "znalosti a kontakty mam", mne to bavilo. Kolegove nadseni, protoze zas znam neco jinyho, nez obvykli pruvodci. Ale ani je zas nak tak nenapadlo "ty jsi Ceska, my jsme Svedi" =byla jsem KOLEGYNE, ktera neco zna, z ceho maji vyhodu. Mohla jsem jim ruzne veci vysvetlit a podiskutovat, prave proto, ze jsem byla schopna je videt z Tech ruznych uhlu. A kolik jsem se tim sama naucila - prave tim porovnavanim a posouvanim uhlu videni a vosouvani "dulezitosti" toho, odkud jsem/odkud jsou lidi, ktere mam rada a se kterymi si rozumim, a jak ta narodnost vubec neni dulezita.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6-6= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.