Přidat odpověď
O všetkom jasne hovorí Zákoník práce.
Takže ak požiadaš, tak citujem: "zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody" Žiadala by som rozhodne oficiálnou cestou písomne na personálne oddelenie, oni musia potom oficiálne aj s riadnym zdovodnením zareagovať.
Viz níže:
262/2006 Sb. Zákon zákoník práce
znění účinné od 1. ledna 2020 do 31. května 2020
HLAVA IV
Zvláštní pracovní podmínky některých zaměstnanců
DÍL 3
Pracovní podmínky zaměstnankyň, zaměstnankyň - matek, zaměstnanců pečujících o dítě a o jiné fyzické osoby
§ 241
(1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.
(2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost) 77a), o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
(3) Zakazuje se zaměstnávat těhotné zaměstnankyně prací přesčas. Zaměstnankyním a zaměstnancům, kteří pečují o dítě mladší než 1 rok, nesmí zaměstnavatel nařídit práci přesčas.
Předchozí