| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Kudlo, brali. Protože kdo chtěl být něčím víc, než jen prostým kmánem, musel umět německy. Německy se mluvilo na úřadech, se služebným lidem se mluvilo primárně německy, a pokud pán zjistil, že slouha německy neumí, dost to postavení sluhy deklasovalo na tu nejnižší úroveň. Čeština si svou cestu dost těžce probojovávala, byla považována za jazyk slouhů a služek. Po celé 19.stol, se obrozenci snažili, aby byla čeština jedním z jednacích jazyků na úřadech, to se ale v Rakousko-Uhersku podařilo pouze maďarštině. Snaha o zrovnoprávnění českého jazyka vyvrcholila na konci 19.stol. (Bádeniho jazyková nařízení o rovnoprávnosti češtiny s němčinou na úřadech znamenala taky v té době pád vlády a zrušení rovnoprávnosti češtiny). A protože jednat svým jazykem na úřadech a být v něm vyučován chtělo více národů v R-U, byly jazykové nerovnoprávnosti jednou z mnoha příčin rozpadu R-U. Němci to pak těžce nesli a m.j. to bylo později jednou z příčin obsazení ČSR Němci a vzniku Protektorátu. Němci se prostě nechtěli vzdát svého privilegovaného postavení a bylo jim dost proti srsti, že se ti opovrhovaní kmáni vzmáhají. I proto jsou dneska snahy jistých vrstev zdůraznit, že odsun německého obyvatelstva byl krok špatným směrem a že české země byly odsunem nesmírně poškozeny, protože odešla především inteligence. Což ovšem není pravda, ona byla i česká inteligence, jen holt nebyla v pohraničí, které bylo více jazykově smíšené. Kořeny tohoto problému se táhnou hluboce do historie tohoto státu, až k 30-leté válce.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.