Činčily chováme už hodně let, základem je dostatečně velká klec- hlavně dost vysoká, činčily dost skáčou. My máme doma vyrobenou bednovou klec z OSB desek, na výšku má 150cm, uvnitř kmen/silnou členitou větev a různé poličky. Zvířátka jsou většinou namačkaná v jednom chumlu na té nejvyšší poličce. Určitě nestačí klec třeba po morčeti nebo akvárko. Pravidelně dodávat i menší větvičky na okusování.
Krmení není moc náročné, naše mají hlavně seno, k tomu granulky pro činčily a u směsí dávat pozor, co obsahují (činčily nesmí nic tučného-slunečnici, oříšky a pod.), já kupuju směs od Darwina, ta má jen sušené květy a ovoce. Z ovoce a zeleniny max. kousíček jablka nebo mrkve, v létě pampelišku (milují květy).
Není to určitě mazel na dlouhé chování a hlazení (to pak raději morče nebo králíka), naše se nechají vzít do ruky, vydrží to pár minut-ale moc si to asi neužívají. Z ruky taky krmíme, hlavně pamlsky- rozinky. Nikdy nás nepokousaly.
Málo pijí, takže i málo močí a podestýlka vydrží dlouho, nevlhne a nesmrdí (např.křeček byl proti nim pěkné prase
).
Občas dávám do klece 5l zavařovačku nebo starý hrnec s pískem pro činčily, "koupou" se v něm. Trvale ho nenechávám, neb je za pár dní pak plný bobků.
Je nutné počítat s tím, že to není zvířátko na 3-5 let, běžně se dožívají přes 10-15let.