Přidat odpověď
Svynko, čas, clona i hloubka ostrosti přijde časem. To bylo důležité v době, kdy se foťáky nastavovaly manuálně.
Já bych mu doporučila se podívat na to, co foťák nabízí. Dneska jsou na foťáku tzv. režimy. Nejdřív ať zkusí Krajina, někde venku na procházce. Tam ať si udělá první fotky něčeho statického. Přitom by mohl pobrat rozmístění předmětů na fotce tak, aby udělal hezkou fotku (čili ne půl stromu, fotka našikmo apod.). Ono se něco nechá srovnat později na PC, ale proboha proč, to je práce navíc, lepší je to udělat rovnou dobře.
Pak by si mohl vyzkoušet Portrét, klidně na členech rodiny. Tam je dobře si uvědomit, co to je celek, polocelek a jakou úlohu má pozadí. Že vypadá blbě, když někoho portrétuje a dotyčnému roste z hlavy strom. Že portrét není jen hlava bez krku, ale klidně hlava + hrudník od pasu nahoru, nebo třeba sedící postava. A tady by si mohl vyzkoušet perspektivu. Jak vypadá blbě selfie, když se fotí hodně zblízka. Člověk má pak velký nos a deformovaný obličej. Dtto když k foťáku natáhne ruku. A opět rozmístění portrétu na fotce, třeba že portrétovaná osoba nesmí koukat ven z obrazu.
Pak může přidat režim Sport. Čili jak se fotí rychlý pohyb, třeba skok, běh, ale třeba jen mávnutí ruky. A tady už má základní pojem o cloně a času, že na rychlý pohyb potřebuje dobré osvětlení, jinak je focená věc rozmazaná.
No, a může skončit makrem, kde mu dojde, že foťák umí zaostřit jen na určitou vzdálenost, ale dobrá fotka potřebuje taky dobré světlo. Přitom je mu třeba vysvětlit, že nepovedené fotky se necpou na fejs, jako že je děsně dobrej a umí zmáčknout spoušť, ale nekompromisně se mažou. Čili mažou se fotky rozmazané, se špatnou perspektivou, dehonestující (protože když třeba vyfotím mluvící osobu, tak se může stát, že má otevřenou pusu a momentálně mrkla, načež na fotce vypadá jako totální blbec, neschopný samostatné existence na této planetě. Což zná každý, kdo třeba někdy fotil na veřejné akci, konferenci apod.)
A má základy hotové a může začít fotit. Tak dobré světlo!
Předchozí