To je fyzika
.
Brýle se zamlží, když je jejich teplota nižší než teplota okolního vzduchu a je ve vzduchu hodně vlhkosti, což ve vydechovaném je vždy.
Dokud je okolní teplota výrazně nižší než teplota lidského těla, budou se brýle mlžit. Na tvaru a druhu skla pak záleží, jak moc.
Sklo je dobrý tepelný vodič, rychle chladne na styku s okolním vzduchem. Kovové obroučky možná mohou situaci zlepšovat, protože také vedou lépe teplo a tak sklo udržuje lépe teplotu těla, pomaleji chladne. Plastové obroučky izolují. Velká plocha skel bude snáz chladnout, řekla bych tedy, že se zamlží snáz, jen třeba ne po celé ploše. Tenčí skla se nejspíš také zamlží snáz než silnější. Ale není sklo jako sklo, záleží na druhu.
Mlžení by mohlo zabránit (snížit) akorát směřování vydechovaného vzduchu jiným směrem. Těžko dolů, protože vydechovaný vzduch je teplý, má většinou nižší hustotu než okolní vzduch, stoupá. V roušce o to víc, částice nemají šanci se promíchat s okolním vzduchem a teploty vyrovnat. Tak leda nějaký pohlcovač vlhkosti přímo v roušce
.