| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

https://denikn.cz/407011/covid-je-presne-uprostred-mezi-banalitou-a-tragedii-a-to-je-hlavni-problem/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=38253&dop_req_id=qbqlQJSuBoB-202007300830&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

S biochemikem Janem Konvalinkou o tom, proč onemocnění covid pořád dobře nerozumíme a kdo dělá jaké konkrétní chyby v uvažování.

..."Zákeřnost onemocnění covid-19 je podle mého názoru v tom, že je přesně na hraně mezi dvěma extrémy. Jedním z nich je smrtící epidemie, která zabíjí ve velkém, ale dá se snadno trasovat a tedy zastavit – jako ebola. Tam se nedají nemocní přehlédnout, viditelně krvácejí z tělesných otvorů, třeba z očí. To jejich okolí neunikne. . A navíc brzy umřou, takže nemohou nic šířit. Druhým extrémem je chřipka, která se šíří velice rychle, ale smrtnost činí 0,1 % – a jsme na ni zvyklí, příliš si jí nevšímáme. V sezoně na ni v Česku zemře kolem dvou tisíc lidí a většina z nás o tom vůbec neví.

A pak je tady covid-19. Smrtnost je třikrát až desetkrát vyšší než u chřipky a smrt na něj je ošklivá. Osmdesát procent nakažených nemá problémy, nebo jen malé, snad dvacet procent lidí má příznaky těžkého, velmi nepříjemného respiračního onemocnění. Z těchto těžších případů jde asi každý desátý do nemocnice. A někteří z nich zemřou.".....


...."Nejlépe to posoudí lidé, kteří rozumějí číslům. Když to jsou ještě k tomu lékaři, tím líp. Tady je velmi důležité pozorně naslouchat biostatistikům, kteří epidemie modelují.

Zkušenost mi říká – a teď to chci formulovat opatrně, protože nejsem lékař a lékařů si velice vážím –, že někteří klinici jsou často velice sebevědomí, protože musejí být. Musejí se bleskově rozhodovat, zejména v intenzivní péči. Nemají čas na pochyby. Vidí situaci teď, tady, v této chvíli, vidí svého pacienta. Víc je nezajímá.

Tím pádem někteří podceňují statistiku a exponenciální povahu přírodních dějů. Ty dva způsoby myšlení se skoro vylučují. Lékař se řídí tím, že když něco pětkrát po sobě fungovalo, bude to fungovat pořád. Vědec to vidí jinak. Občas se prostě dějí věci, které překračují naši běžnou zkušenost.

Čili při vší úctě ke klinickým lékařům, jejich pohled není a nemůže být úplný. Potřebujeme i vědce se širším nebo jiným pohledem, statistiky, epidemiology."....

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+1+1= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.