| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Kat,
ono je to složitější. Společnost díky vědecko-technické revoluci a s tím souvisejícími záležitostmi předběhla evoluci, a biologicky je každý druh nastavený na ostražitost vůči jinakosti. Je pro něj ohrožující. A to i v rámci vlastního druhu, kde probíhá poměrně tvrdá selekce. Takže člověk je stále primárně „nastavený“ na to, že být jiný je špatný nebo minimálně horší než „být jako ostatní“. A to, že si někde přečte „většina obětí/velká část obtěžování má trauma“ v něm buď posílí pocit, že jeho negativní pocity jsou vlastně taky trauma a tím pádem je v pořádku, nebo vyvolá obavy, jestli je v pořádku, když trauma nemá a jestli ho vlastně taky nemá a jen ho „nevytěsnil“.
Pro zjednodušení příklad – v článku o nějaké v podstatě banální nemoci bude uvedeno, že „ve výjimečných případech se po prodělaném onemocnění může projevit ztráta zraku“. Tím, že je vysloveně zmíněn „výjimečný případ“, většina lidí, kteří tu nemoc prodělali si oddychnou, že jsou normální, že spadají do většiny, a kontrolovat si aktuální ostrost zraku bude jen hrstka hypochondrů.
Takhle to opravdu funguje. Proto je nebezpečné kdekoli a jakkoli zmiňovat „většinu“ nebo „normalitu“ ve spojení s negativním jevem. Není „normální mít trauma“, mít trauma je nežádoucí a život omezující stav, a už vůbec není „normální“ mít trauma z něčeho, co je sice slizká hnusárna, ale nemá to žádné závažné následky. Z pohledu do žumpy přece taky nemáš trauma, proč bys ho měla mít, když tu žumpu mineš na ulici a ona na tebe „zabublá“. Když už zůstaneme u tohoto přirovnání, tak „trauma“ je něco, co lze pokládat za „normální“ až v okamžiku, kdy do té žumpy spadneš a budeš se v ní nějakou dobu topit. I proto je ta prevence tak důležitá, naučí tě totiž žumpu identifikovat a vyhýbat se jí. Včetně prevence mediální.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 0+8= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.