| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Hlavne je cely dotaz uplne zmateny, tady ani pravnik moc nepomuze. "Prarodice chteji prepsat/odkazat nemovitost pravdepodobne v SJM..." - tak prepsat za zivota nebo odkazat po smrti (a jako odkaz nebo jako podil z dedictvi?, to jsou 2 ruzne veci).

A "pravdepodobne v SJM" - jestli je nemovitost v SJM nebo podilovem vlastnictvi, to se da celkem snadno zjistit nahledem do katastru. A od toho by se pak odvijel "souhlas" 2. manzela. Obecne, kdyby mel kazdy svoji 1/2, mohl by si s ni delat, co chce, klidne kazdy prepsat na nekoho jineho. V pripade zaveti uz rozhodne zadny souhlas 2. manzela nepotrebuje k nicemu. Klidne muze pojednat i o cele nemovitosti (protoze kdyz je v SJM, tak je vlastne jeho) a otazka se pak bude resit u notare (a z vlastni zkusennosti vim, ze dost blbe), protoze barak je toho, co o nem pojednal v zaveti a zaroven i prezivsiho manzela.

Napadnout se to samozrejme da - potomci muzou tvrdit, ze stari rodice uz byli tak nemocni a pomateni, ze nevedeli, co delaji a pak jsou z toho leta se tahnouci nechutne spory a soudy.

"Postačí v tom případě darování nemovitosti za života, závět sepsaná u právníka?" Postaci k cemu? A co? - darovani za zivota a zavet u pravnika jsou samozrejme 2 ruzne veci. K jednomu nepotrebujes druhe.

Pokud na byt vysledkem to, aby nemovitost melo vnouce, tak nejjednodussi a nejmene napadnutelne reseni je prevest ji na nej za zivote celou. Do dedictvi pak jde to, co zbyde (auto a penize) a o to se (po vyporadani SJM) deli poz. manzela a deti, vnouce uz v tom nefiguruje.

Kdyby se nemovitost prevedela az zaveti, tak vzhledem k tomu, ze je nepravdepodobne, ze by oba prarodice zemreli najednou, by se ta zavet musela fakt sikovne napsat, to si skoro nedovedu predstavit. Protoze kdyz umre jen 1 z manzelu a maji majetek v SJM, tak to se vyporada nejdriv a do dedictvi jde to, co zbyde. A kdyby celou nemovitost ziskalo vnouce, z ceho by vyplatilo podil pozustaleho manzela? Navic tam jsou deti jako nepominutelni dedici a ti maji narok na 1/4 sveho zakonneho podilu. Ten by se jim taky musel z neceho vyplatit. A z ceho, kdyz tim dalsim zbyvajicim majetkem by byla 1/2 starehp auta a 1/2 naky nevelky castky penez (protoze ta 2. pulka by byla toho prezivsiho manzela)?

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 9-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.