Přidat odpověď
Libik,
když dáme přednost ekonomice a cestování, nemusí to úplně klapnout.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/co-se-stane-kdyz-zavreme-ekonomiku-svedsky-priklad-opet-prekvapil-121845#dop_ab_variant=0&dop_req_id=ma97HO67JPE-202009301137&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
"Švédská vláda, která zpočátku na rozdíl od vlád sousedních zemí nesáhla k zásadním omezením, tím své ekonomice příliš nepomohla. Spotřeba, vyjádřená útratami přes platební karty největších bank, klesla v březnu na úroveň 80 až 85 procent okolních států, které hospodářský život omezily více.
Následky počáteční benevolence si přitom Švédi nesou déle než sousedé. Zatímco tržby obchodů v Norsku, v Dánsku nebo ve Finsku se do konce května dostaly na svoji běžnou úroveň, Švédsko se stále nedokázalo úplně zotavit. Tržby v tamních obchodech za uplynulý půlrok byly ve srovnání se sousedními zeměmi o deset procent nižší.
Když k tomu připočteme, že podíl vážně nemocných nebo zemřelých s covidem-19 byl ve Švédsku násobně vyšší než v Dánsku nebo v Norsku, vyjde z toho jarní švédská cesta spíš jako odstrašující příklad.
Uvedené poznatky jsou podle ekonoma Janna směrodatné i pro Česko, kde se schyluje k nouzovému stavu.
„Zkušenosti z celého světa a ekonomický výzkum ukazují, že ekonomické dopady nejvíce postihnou stejné sektory a lidi i v případě, že nic neuděláme. Bez omezení však tyto obtíže mohou přetrvávat mnohem déle,“ zdůraznil Jann pro Seznam Zprávy."
V článku je i pěkný graf s počtem karetních transakcí.
Předchozí