| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Tak puvodni zmateni jste koukam vyresili i beze me ~;). Tady je obvykly problém v tom, co je nabyti z titulu dedeni a co je z titulu SJM a asi se tomu v bezne laicke mluve říká, ze "manželka zdedila". Ale ona nezdedila, ona tu svoji pulku nabyla při vyporadani spolecneho jmeni. Dedi se teprve ta 2. pulka a ta se pak rozdeluje rovnym dilem mezi manželku a deti (podle toho, kolik je deti, tak každý dite + manzelka nabyde svoji část z pulky). Tady, jestli jsem to spravne pochopila neni dům v SJM, ale je cely otce, tak pak by se (pokud by nebyla zavet) delil na 3 dily mezi manželku a 2 deti.

A ještě je taky celkem rozsireny mýtus - manželka NENI nepominutelny dedic (jak tu nedavno psala tusim Konicek), to jsou jen deti, prip. jejich deti. Takze klidne muze byt zavet, která manželku prakticky "vydeduje" a manželka odchazi se svoji polovinou SJM, ale dedicke rizeni probiha bez ni, neb dedi jen ti dedici ze zaveti. Taky jsem to ve sve praxi zazila a manželka nebyla moc radostna.

Ale k tomu, co psala Greta: "Nase M. mela otce, ktery na cely zivot kaslal. Ale ma ho v rodnem liste. Ja vim, ze pred nedavnem zemre. Takze by teoreticky mely holky po nem dedit. Monza se toho zrekla, ale stejne bych chtela vedet, jestli ji neobesli. Nevim jestli nejak moznaost nehlidnout do toho deduckeho rizeni, vim jak se jmenoval v jakem roce se narodil.. Zas se mi to nece moc resit.. Papiruji vic nez dost."

Ja tomu moc nerozumim. Myslela jsem, ze M. je nezletila (mozna blbe). Pak by ji samozrejme nemohli nijak obejit. Jako nezletila by mela opatrovníka a ten by ji v dedickem rizeni zastupoval a dbal jejich prav a tam se sakra dobře dava pozor, aby takove nezletile dite dostalo aspoň tolik, kolik mu ze zákona nalezi, protože navrzenou dedickou dohodu ještě musí schválit opatrovnicky soud.

I pokud by byla zletila, tak by ji jako dite nemel soud (notar) obejit. To nevadi, jestli se k ni otec znal nebo ne, to by leda musela byt nezrusitelne osvojena a pak by dedila po tom osvojiteli a ne svém biologickem otci. Jedine, jak by se o dedickem rizeni nemusela vůbec dozvědět by bylo, kdyby po zesnulem nic nezbylo (nebo jen majetek nepatrne hodnoty). V tom pripade zadne dedicke rizeni neprobiha, zastavi se a nepatrny majetek se vyda vypraviteli pohrbu (třeba sourozenci). Pak nastupuje "mantra" - není dedictvim není dedic, takze ani nikdo neruci za dluhy a veritele se muzou jit klouzat.

A uz vůbec nerozumim terminu "zrekla se". Zrici se dedickeho prava muzes předem smlouvou se zůstavitelem (§ 1484 NOZ), ale to zas myslim nemůže udelat nezletila a o takove smlouve by prece vedela. Navíc jsem takovou smlouvu nikdy nevidela, fakt je to veeeelmi zridky ukaz.

Pak se při samotnem dedickem rizeni muzes vzdat svého podilu (§ 1490) ve prospěch jiného dedice. To je ovšem poněkud neprakticke, protože sice nic nezdedis, ale jsi dedic (zřeknout se totiž muze jen dedic, který dedictvi neodmitl), takze rucis za dluhy. Ale o tom by taky vedela, protože by to musela udelat primo při dedickem rizeni.

To uz je lepsi dedictvi odmitnout (pokud se zůstavitelem nechces mit nic spolecneho, nebo se bojis dluhu). Odmitnes a hotovo - nededis a nehrozi ti zadny dluhy a nemusíš chodit dal k notari. Tvoje ucast v dedickem rizeni konci, odcházíš a zbyli dedici at se třeba sežerou. Ale samozrejme i odmitnuti nebo vzdani se v pripade nezletilého musí schvalovat opatrovnicky soud a ten by nemel schválit nic, co by nezletilého poskodilo.

Takze, krome pripadu "nebylo nic nebo jen nepatrny majetek a rizeni se zastavilo" si nedovedu představit, jak by mohli dite obejit.

Nahlednout do dedickeho spisu bys asi mohla, pokud osvedcis pravni zajem - třeba ze jsi porucnik toho dítěte. Musela by ses obrátit na dedicke oddeleni příslušného soudu - to je soud, kde mel zemrely (zustavitel) evidovane trvale bydliste v době umrti. Pokud uz je věc skoncena, tak mají dedicky spis tam v uschove. Pokud ještě bezi, tak ti reknou, který notar to dela a pak se obratis rovnou na toho notare.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.