Vážný, nevím, jestli se k vám v roce 88 dostala petice Augustina Navrátila. Celkem ji podepsalo 500 000 lidí, My jsme ji s exmanželem tehdy podepsali Pak následovala petice Několik vět v roce 89, před prázdninami 89 jsme ji také podepsali.
Jinak já byla týden pžed 17. listopadem na porodním sále a přesně 17. listopadu mě pouštěli domů.
O dění kolem jsem se hodně zajímala, poslouchali jsme Svobodnou Evropu a Hlas Ameriky. Na Národní 17.11. byl můj bratr, studoval medicínu, zbili ho tam.
Augustin Navrátil
V roce 1988 Navrátil inicioval další petici (celkově třetí, kterou šířil), která se stala nejmasovější akcí manifestujících odpor proti komunistickému režimu: petici Podněty katolíků k řešení situace věřících občanů, v níž vznesl požadavky na respektování práv věřících občanů a náboženské svobody. Podepsalo ji 501 590 lidí.[5] Za svůj ostrý protikomunistický a protitotalitní postoj byl dlouhodobě terorizován státní mocí, především za pomoci zneužití psychiatrie. Byla mu diagnostikována paranoia kverulans a následně soudem omezena jeho právní způsobilost.[3] Byl internován ve vazbě a psychiatrické léčebně.[3] V roce 1980 byla podána žádost o navrácení právní způsobilosti, která mu byla navrácena 4. března 1983.[6] Při své internaci v psychiatrické léčebně se setkal i s dalšími případy zneužívání psychiatrie, na které později upozorňoval.