| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Hroudo, to od Hela nemůžu najít, mám pocit, že to bylo video a ta já nerada a nedá se v nich vyhledávat. Tak tady je k tomu německý článek . https://www.zeit.de/wissen/gesundheit/2021-02/astrazeneca-corona-impfstoff-wirksamkeit-infektionsschutz-biontech-moderna

A jeho český překlad (od M.Říhové z Iniciativy Sníh):
AstraZeneca
Není to vakcína druhé třídy
Pouze 60 procent efektivní?
Mnoho lidí považuje vakcínu AstraZeneca za podřadnou.
Tento předpoklad je chybný.
Proč se podceňuje, jak dobře toto očkování také chrání.
Kdo by chtěl vakcínu se 60 procentní účinností, když existují i ​​některé s 95 procentní účinností? Vakcína od britsko-švédské společnosti AstraZeneca nemá u mnoha lidí velmi dobrou pověst. Pokud by měli na výběr, pouze dvě procenta Němců by se rozhodla pro vektorovou vakcínu - podle reprezentativního průzkumuCenter for Health Economics Hamburg. Rozhořčený je také zdravotnický personál, který je nyní očkován hlavně vakcínou AstraZeneca. Mnozí se diví, proč dostávají méně účinnou vakcínu. To potvrzuje také imunolog a výzkumník vakcín Leif Erik Sander z berlínského Charité. „Lidé uvádějí čísla efektivity vedle sebe a někteří říkají: to nechceme.“
Úvaha, která je pochopitelná. Koneckonců, každý chce pro sebe nejlepší možnou ochranu a 95 je více než 60.
Otázka efektivity je však bohužel (nebo naštěstí) trochu komplikovanější.
Za prvé, objasnění: nové, dosud nepřezkoumané údaje z Oxfordské univerzity naznačují, že vakcína od AstraZeneca může být významně účinnější než 60 procent, pokud jsou první a druhá dávka od sebe vzdáleny alespoň dvanáct týdnů (Voysey et al., 2021). Účinnost je zde vysvětlena pomocí dříve publikovaných údajů ze studie, na jejichž základě Evropská agentura pro léčivé přípravky EMA vakcínu schválila. V příslušných analýzách byly první a druhá dávka od sebe vzdáleny čtyři až dvanáct týdnů, což vedlo k účinnosti 59,5 procenta.
Technický pojem účinnost je zavádějící.
Abychom mohli porovnat vakcíny, musíme si nejprve ujasnit, co to vlastně účinnost znamená. Protože toto slovo může být intuitivně nepochopeno. Vakcína účinkuje na 60 procent očkovaných a lidé myslí, že tedy čtyři z deseti lidí dostanou Covid-19 navzdory očkování. Ale tento předpoklad je chybný. „Technický pojem efektivita je zavádějící, protože je zaměňován s každodenním významem,“ říká výzkumník rizik Gerd Gigerenzer z Harding - Zentrum pro rizikové kompetence. Ten problém zná už dlouho. Dobrým příkladem je každoroční očkování proti chřipce. „Je-li 50% efektivní, neznamená to, že každý druhý očkovaný dostane chřipku,“ říká Gigerenzer. „Ale je mezi očkovanými pouze poloviční počet případů, než mezi neočkovanými.“ Stejné nedorozumění lze nyní pozorovat u koronaviru. Gigerenzer proto navrhuje další výraz, který by tuto myšlenku usnadnil: snížení relativního rizika.
Účinnost očkování proti Covid-19
Pro některé to může znít komplikovaně, ale dostáváme se k jádru věci: procento, které se dostává na veřejnost v důsledku studií očkování, naznačuje, o kolik nižší je počet onemocnění u očkovaných osob ve srovnání s neočkovanými. Účinností je tedy srovnání rizika mezi očkovanými a neočkovanými lidmi.
Všechny vakcíny, které byly důkladně studovány, chrání velmi dobře.
„V každodenním životě to pro většinu lidí nijak významně nezmění, jakou vakcínu dostali,“ říká imunolog a infektolog Leif Erik Sander. Je důležité, aby byli vůbec očkováni. Důležitější než tato procenta je otázka, jak těžce můžete onemocnět navzdory očkování.
Efektivita o tom zpočátku nic neříká. Údaje jako 95 procent pro BioNTech a 60 procent pro AstraZeneca se vztahují k symptomatickým infekcím a ukazují, nakolik očkování snižuje riziko vzniku horečky, kašle nebo ztráty chuti. Rozhodující však je, že všechny vakcíny a kandidáti, kteří byli doposud testováni ve velkých studiích, se zdají být velmi efektivní při ochraně před vážnými komplikacemi. To platí pro BioNTech / Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson, Novavax, stejně jako pro ruskou vakcínu Sputnik V a vakcínu od Sinovac z Číny. Ve studiích nebyla pro Covid-19 hospitalizována ani jedna plně očkovaná osoba, ani jedna nezemřela.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 9-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.