| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

77krasko, k tomu, jak se teď říká, že "lidi přestali dodržovat opatření a..."
je dobrý tenhle Kulveitův text:

Stručné poznámky:
1. Je možné, že se Česko stalo tak trochu obětí příběhů. Vývoj v ČR v lednu a únoru vysvětlují v podstatě dvě hlavní konkurující se hypotézy.
A) Ke zhoršování situace vede to, že formálně stále stejná opatření se čím dál méně dodržují. Hlavní vysvětlující proměnnou je tedy nedodržování.
B) Ke zhoršování situace vede to, že roste podíl varianty viru B.1.1.7. Opatření jsou formálně stejná, jsou zhruba stejně dobře nebo špatně dodržována, ale mění se virus. Hlavní vysvětlující proměnnou je rozšíření varianty.
Ve skutečnosti je nejspíš pozorovaný vývoj kombinací obou faktorů, ale mě známá data teď podporují převahuvysvětlení B. Multifaktorová vysvětlení ale nejsou hlavní formou jak probíhá veřejná diskuse, která spíš zakotvila u vysvětlení A.
Co svědčí pro hypotézu B? Jednak, sociologická data. Z výzkumů Život během pandemie PAQ research neplyne, že by v lednu došlo k tak výrazné změně počtu kontaktů. Zadruhé, postupně přibývající množství dat o zastoupení B.1.1.7.
Graf na obrázku jsem zde už jednou postoval, s tím, že jde o spekulaci, protože o zastoupení různých mutací máme jen různé neformální zprávy z různých laboratoří. Od té doby se situace mírně zlepšila, a dá se říci, že model podílu mutací který jsem tehdy tipnul velmi zhruba odpovídá. V grafu vidíte, že měnící se podíl mutací dokáže sám o sobě vysvětlit skoro celý pozorovaný nárůst reprodukčního čísla. Toto vysvětlení mi přijde i z abstraktního pohledu jednodušší - pro tvorbu “žlutého modelu” jsem vzal odhady rozdílů nakažlivosti mutací ze zahraničí, odhad, že sada opatření platná v lednu omezuje R na 0.8, a jediným parametrem závislým na českých datech byl odhad podílu mutace 45 procent k 2/7/2021
Co svědčí pro hypotézu A? Mám obavu, že úplně nejvíc zprávy v médiích a anekdotické příklady. Každý slyšel o otevřených garážových hospodách, vidí lidi bez roušek, atd. Obecně je jistě pravda, že tzv. compliance je v Česku horší než v mnoha jiných zemích Evropy, a způsobuje nižší efekt podobné sady opatření. To zde ale není hlavní otázkou - otázkou zde není zda je dodržování opatření lepší nebo horší než třeba v Německu či Dánsku, ale zda je dodržování opatření v Česku např. poslední týden v lednu výrazně horší než první týden v lednu nebo v polovině listopadu. Sociologická data podle mojí interpretace spíš ukazují že ne, a lidé omezili kontakty podobně jako na vrcholu druhé vlny.
Mylné pochopení situace bohužel vede k mylným závěrům a podle mě nebezpečné rétorice “opatření nefungují”. Pokud opatření fungují pořád zhruba stejně, je tomu tak nejspíš díky velké ale nepříliš hlasité části veřejnosti, která je zhruba dodržuje za cenu vlastních obětí. Ne perfektně, ale docela dost. Přesvědčit tuto mlčící a spolupracující část veřejnosti, že je to k ničemu, je potenciálně katastrofální.
2. Podle včerejší tiskové konference Ministerstvo zdravotnictví plánuje podniknout v ČR nebezpečný experiment: nedostatečně ale přece jen fungující státní opatření částečně nahradit zbavením se zodpovědnosti a apelem na veřejnost. Pokud k rozvolnění dojde, nemá se mu tak prý říkat.
V situaci, kdy pro vyčerpání kapacity kolabuje systém převozů, v nemocnicích se samozřejmě třídí, a např. i v takzvaně méně zasažených krajích ZZS nepřeváží do nemocnic např. lidi s oboustraným zápalem plic a neznámou saturací kyslíkem dokud se nezačnou vysloveně dusit... skutečně nevím jestli je rozvolnění dobré slovo... napadá mě třeba kapitulace, nebo zrada hodnot.
S trochou nadsázky by šlo navrhnout, že když už je Česko předmětem světově unikátního experimentu, je škoda, že třeba nedošlo k náhodnému vylosování krajů - v polovině by se postupovalo originální "českou cestou", a v kontrolní skupině podle mainstreamové epidemiologie a ochrany veřejného zdraví.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 9-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.