Přidat odpověď
Tak asi takto:
In September, two groups of researchers posted preprints suggesting that Manaus’s late-summer slowdown in COVID-19 cases had happened, at least in part, because a large proportion of the community’s population had already been exposed to the virus and was now immune. Immunologist Ester Sabino at the University of São Paulo, Brazil, and her colleagues tested more than 6,000 samples from blood banks in Manaus for antibodies to SARS-CoV-2.
“We show that the number of people who got infected was really high — reaching 66% by the end of the first wave,” Sabino says. Her group concluded1 that this large infection rate meant that the number of people who were still vulnerable to the virus was too small to sustain new outbreaks — a phenomenon called herd immunity. Another group in Brazil reached similar conclusions2.
Takže 2 skupiny, statistický odhad, stejný výsledek. Do biostatiky občas dělám, několik tisíc je opravdu dost pro spolehlivý populační odhad.
Neočkovat po covidu je racionální rozhodnutí, nějakou dobu. Pokud budou vznikat další varianty, které unikají imunitní odpovědi (např. jihoafrická rozhodně), tak je třeba počítat s přeočkováním s ohledem na nové verze. Jak dlouho vydrží imunita po prodělání je otázkou, 6 měsíců se považuje za poměrně jistou dobu, reinfekce sice možná, nikoli ale zvlášť pravděpodobná (data z UK). Po téhle době velmi s otazníkem, ale stále to řeší jen 1 kmen, další mutavarianty to mohou obejít zřejmě kdykoli.
Předchozí