Přidat odpověď
Isoprinosine může přechodně zvyšovat koncentrace kyseliny močové v séru a v moči, zejména u mužů a starších osob obojího pohlaví. Hodnoty však obvykle nepřesahují meze normálních hodnot (tj. 0,18–0,42 mmol/l). Zvýšení hladiny kyseliny močové je způsobeno odbouráváním inosinové složky přípravku jako přirozeného purinu u lidí na kyselinu močovou. Nejedná se o zásadní, lékem navozený zásah do enzymatického systému nebo do renálních funkcí.
Isoprinosine je proto třeba podávat se zvýšenou opatrností u pacientů s dnou, hyperurikemií, urolitiázou v anamnéze a u nemocných se závažnými onemocněními ledvin sdruženými s poruchou funkce ledvin. Ve všech těchto případech by měla být pravidelně monitorována urikemie.Při dlouhodobém kontinuálním podávání (3 měsíce nebo déle) by měla být pravidelně kontrolována kyselina močová v séru a v moči, renální funkce, jaterní testy a krevní obraz.
4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakceV případě léčby imunosupresivy může být podávání Isoprinosinu zahájeno až po jejím ukončení. Isoprinosine se nikdy nepodává současně s imunosupresivy, aby se předešlo vzájemné interakci a snížení požadovaného léčebného účinku.Je-li Isoprinosine používán v kombinaci s léky, které rovněž zvyšují urikemii, nebo mohou způsobit dysfunkci ledvin, je třeba pečlivě monitorovat hladiny kyseliny močové v séru i v moči. S opatrností je třeba současně podávat inhibitory xantinoxidázy nebo urikosurikavčetně diuretik.
Předchozí