Přidat odpověď
MArkéto, ono se totiž ptát, co je správně, ale co jak moc pomáhá, kdy a komu.
Celé je to otázka pravděpodobnosti. Něco jako střelba nad bitevním polem. Když tam vlezeš, máš určitou šanci přežít. Jsi-li lépe obrněná - ekvivalent lepší ochrany dýchacích cest - nebo pokud něco strčíš před tu zbraň - ekvivalent ochrany dýchacích cest toho nakaženého, tak to spíš přežiješ. Možná máš lepší kondici a škrábnutí tě nezabije, možná i škrábnutí může být smrtelné. A když jsi tam, kde je víc nakaženejch, tak je tam víc zbraní, co střílí. A navíc přišla britská mutace a tak dostali lepší náboje.
Na jaře 2020 byl nakažený třeba každý tisící. Navíc se věřilo, že se vir šíří formou povrchů a kapének. Na kapénky výrazně stačila normální rouška, zvláště na straně nakaženého na povrchy mytí rukou. Samozřejmě už tehdy lépe fungovaly chirurgické roušky (které jsme si sehnali brzy, protože práce s normálními byla značně nehygienická).
Mezitím se poznání posunulo, protože na Covidu pracují nejrůznější pracoviště na celém světě. Zkoumalo se nejen léčení, vakcinace, ale i šíření.
A nyní se předpokládá, že vir se šíří nejen kapénkami, které po pár metrech spadnou na zem, ale ještě více drobnějšími kapénkami a částicemi, které "visí v klidném vzduchu" klidně hodiny. Pokud nejsou odfouknuty, rozptýleny. Pokud nevyschne jeho obal. Proto je klíčové větrání. (Což je přesně to, co nemají rádi energetici budov, obchodů, center v zimě, klimatizace jsou navrženy, aby vzduch recyklovaly ale nepřišli o to teplo atd.) Lze si představit, že částice viru jsou něco, jako kouř z cigarety. Pokud je místnost nevětraná, je daleko větší pravděpodobnost, že načichnu. Pokud je místnost, obchod, centrum nevětrané, je vysoká pravděpodobnost, že tam vir zůstane ve vzduchu a někoho nakazí. Asi nejhorší bude nacpaná MHD.
Běžná rouška tyhle mikročástečky propustí snadno, třeba z 50%, záleží na tkanině, chirurgická méně často, třeba z 10%, repirátor myslím pod 5%. Vypadá to, že ten vir to má těžší, než běžná chřipka, kde k nákaze stačí jednotky virionů, částic viru. Zde musí být dosažen nějaký větší počet, navíc na něj reaguje i normální nespecifická imunita.
Takže když k vám přiletí vzduchem třeba 10000 virionů zrovna k vaší masce, tak u normální roušky jich modelově projde 5000, respirátoru třeba 500. Samozřejmě zdaleka ne všechny doputují na sliznice, kde se mohou začít množit v buňkách. Takže třeba jen pětina 1000 a 100. A nyní záleží, jak se s tím vypořádá váš imunitní systém. Někomi stačí méně, někdo je na tom dobře a jen tak se nenakazí, tu a tam se možná někdo s něčím podobným už potkal a má už imunitu
A vypadá to, že se množství sčítá v čase, třeba přes den apod. Čili hodina v riskantním prostoru je 4x horší než patnáct minut.
Funguje to i naopak, že když bez masky někdo do prostoru miliony částic, tak s respirátorem jen třeba sto tisíc. Ty se rozptylují a šíří v prostoru a jejich hustota stejně jako u vln klesá se čtvercem vzdálenosti. Čili, pokud na vaše dýchácí cesty někdo prskne z metru 10000, tak ze dvou metrů už jen čtvrtinu, čili 2500, ze tří metrů už jen devítinu, čili 1100.
Z toho plyne, že vevnitř nás respirátor chrání částečně i před těmi aerosolovými částicemi, vně hlavně proti tomu, když to na vás někdo prskne. Méně časté je, že je někde tlačenice ala hlavní ulice v Šanghaji, kde to funguje i jako vevnitř.
K tomu všemu ještě přistoupila ta britská a další nakažlivější mutace. Vir se proměnil do varianty, která umí snáze prolomit bariéru naší imunity, a proto se třeba daleko více nakažují celé rodiny. Chceme-li se tedy více bránit, tak musíme nasadit tvrdší bariéru - místo roušky respirátor.
Čili ne, že stačí rouška, chirurgická rouška, respirátor. Absolutně nestačí nic. Jenom skleněný poklop a vlastní výroba kyslíku. Ale snižuje to pravděpodobnost. A koneckonců ministerstvu nejde tolik o to, zda se nakazíš ty, nebo jiný, ale jestli se v té tramvaji nakazí za den 50 lidí nebo 10. Protože pak přibude 10% = 5 nebo 1 do špitálu. A to je rozdíl.
A k tomu pomáhají i ty buzerace jako omezení okresů: Jednak se lidi fakt méně setkají, nepotkají se na chatě se sousedem u plotu a pět minut bez ochrany nenadávají na počasí/vládu atd. a nenakazí se. Ale taky si uvědomí, že je tu fakt průšvih, že rouška na bradě nestačí. Mj. i to je výhoda respirátoru, že se dá hůř nosit pod nosem a přinejhorším to naprskáte sobě do brejlí, vlasů a nahoru, ne na ty před vámi.
Předchozí