Přidat odpověď
Terezo, seberou. Já si taky o pracovních agenturách myslela svoje. Že to jsou vydřiduši a kdesi cosi. To jsem ale ještě neviděla do jejich ekonomiky. Problém je v tom, že jim sice seberou prachy, ale za ty prachy jim zajišťujou ubytování a všechny možné služby kolem. Protože agentury nezaměstnávají jenom cizince, ale taky takovou tu "spodinu společnosti", která normálně nesežene práci. Třeba alkoholiky, feťáky, lidi, propuštěné z basy a podobně. Ti lidi neumějí žít ve společnosti, nevědí, že musí platit nájem, že se platí elektřina, mají na krku exekuce, kolikrát i oddlužení, což je ještě větší sranda než exekuce. Ti lidi by normálně bydleli pod mostem, kdyby se o ně nepostaraly právě agentury. A že jim za to seberou prachy? To to mají dělat zadarmo, když státu je to jedno? Stát se na tyhle lidi doslova vysral, to mají bydlet pod mostem? Tak holt vznikly agentury. Ty, které zaměstnávají cizince, mají na krku státní kontroly snad každý měsíc. Ty, které zaměstnávají naše lidi, to mají o něco málo jednodušší. Ty doslova a do písmene suplují sociální systém. Měla jsem možnost se s jednou takovou agenturou pracovně setkat a dost podstatně jsem na ně změnila názor.
A ještě dodatek speciálně ke stavebním dělníkům: je o ně nouze. Oni nebyli ani za socialismu, ale tenhle režim tomu dodal korunu, protože jsme si totálně rozvrátili učňovské školství. Řemeslníka na stavbu neseženeš, elektrikáře, topenáře, instalatéra abys platila zlatem, oni prostě nejsou. Lidi z východu to nenahradí, protože to nejsou řemeslníci, ale lidi kdejakých profesí (u nás na stavbě pracoval vysokoškolák, kriminalista z Ukrajiny, co asi tak mohl vědět z instalatéřiny?) nebo vůbec bez nějakého vzdělání. A protože ti lidi nejsou, jde cena jejich práce dost tvrdě nahoru. Což pak bohužel táhne nahoru i ceny staveb.
To máš podobný, jako tzv. obchodníci s chudobou. Stát na ty lidi do slova a do písmene sere. Může být rád, že jejich funkci suplují ubytovny. Pak si přečteš srdceryvný článek, jak mají na ubytovně vodu nebo elektřinu jen 2 hodiny denně. No jo, ale oni mají společné umývárny, kde je jim jedno, jestli tam voda teče proudem nebo jestli sporák ve společné kuchyňce jede celou dobu na plný pecky. Ti lidi jsou zvyklí, že to za ně zatáhne stát, když ne, nechají byty v dluzích a táhnou o dům dál. Jenže tohle bohužel zatáhne majitel. Což byl taky důvod masové privatizace bytů - stále rostoucí dluhy nájemníků na nájmech i na službách. Obce neměly páky, jak ty peníze vymoci, tak byty zprivatizovaly. Dneska tuto službu dělají soukromníci. A protože holt barák musejí nechat deratizovat a provádět tam dezinsekci, tak to naúčtujou do nájemného. Dtto voda a elektřina. Že jede 2 hodiny denně? No musí, protože nájemníkovi je to naprosto jedno, kolik to stojí, ale majitel to zaplatit musí. Když je to teda takovej vejvar, proč to teda nedělá stát ve svý režii? Mohl mít ten vejvar ve svý kapse, ne? Kecat bez znalosti věci dovede každej hospodskej moula.
Předchozí