| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Trojčlenka je matematický aparát, který umožňuje řešit úlohy, které se později řeší rovnicemi, kde je potřeba umět ekvivalentní úpravy. Proto má v současné koncepci matematiky velký význam pro žáky nižších ročníků (většinou sedmá třída), proměnná, výrazy a řešení rovnic pomocí ekvivalentních úprav je vyučováno o dost později (většinou 2. pololetí 8. třídy).
U "množinových" dětí se trojčlenka neučila, protože proměnnými a výrazy jsme procházeli od první třídy. Tady to nikomu nepřipadá těžké, protože je tu sestava nadprůměrně inteligentních uživatelů, ale pro průměrné a slabší děti tam byl opravdu problém, koncepce v zásadě odporovala vývojové psychologii, přechod od konkrétních k abstraktním operacím nastává většinou až po 12. roce.
No a samozřejmě, že kdo má zažitý jiný nástroj na řešení přímé a nepřímé úměrnosti, procent a dalších úloh, tak trojčlenku nepotřebuje a vnímá ji jako zbytečnou a příliš složitou (pamatovat si, jak tam jdou ty šipky a čáry a k čemu vůbec jsou). Pro děti, které neumí řešit rovnice se zlomky je to ale jediná cesta.

Já dětem ukazuju vždy alespoň tři způsoby řešení a je zajímavé, jak každý volí jiný způsob a jen málokdo zvolí jeden univerzální na vše. Ač jde o stejný typ úloh, tak pro něco si jedinec vybere úvahu, pro něco trojčlenku, pro něco vzorec...
Trojčlenku se vším všudy jsem se naučila až teď, když ji mám vyučovat, a konečně mi došlo, proč se ve fyzice vždycky zdůrazňovalo, že něco je přímo nebo nepřímo úměrné tomu nebo onomu. Pro mě byly přirozené vzorce a tam to bylo naprosto jedno. Pro průměrného sedmáka je trojčlenka na řešení rovnováhy na páce nebo u hydraulických zařízení velká pomoc.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.