Přidat odpověď
Úplně tě chápu, zvlášť po těch předchozích zkušenostech. Folikulární lymfom je choroba vyššího věku, léčba tedy počítá s pacienty seniory, zvažují se u ní další nemoci pacienta, jeho celkový stav atd., podle toho se šije na míru. Léčba bude pravděpodobně zahrnovat chemoterapii/radioterapii a rituximab, což je zázračný lék posledních let cílený přímo proti nádorovým buňkám, který pacientům s lymfomy zásadně prodlužuje život a jeho kvalitu. Někteří pacienti s opravdu "hodným" lymfomem, který se podaří zcela odoperovat, se dokonce jen sledují a léčba se nasazuje až ve chvíli, kdy se nemoc znovu aktivuje.
Kdyby ses chtěla trochu zorientovat v problematice a termínech, podívej se třeba do téhle příručky pro pacienty (je o lymfomech obecně) https://www.lymfomhelp.cz/e_download.php?file=data/editor/mini13cs_1.pdf&original=brozura_Co%20je%20dobre%20vedet%20o%20malignim%20lymfomu%20II__WEB.pdf
(Kdyby link zmizel, vygoogli si "Co je dobré vědět o maligním lymfomu II", II znamená aktualizovanou verzi z roku 2019). Můžeš se také podívat na stánky pacientského sdružení Lymfom Help, nejsou úplně nejpřehlednější, ale dá se tam leccos najít. Zkus si pak zformulovat otázky, na které se budeš s maminkou lékaře ptát, a nech si vysvětlit všechno, čemu nebudete úplně rozumět. Většina hematoonkologů je na to zvyklá a rádi pacienta a příbuzné informují co nejdůkladněji. Ostrava patří mezi jedno ze specializovaných center na léčbu lymfomů, věřím, že tam dostanete tu nejlepší péči.
Moc držím palce, ať jde vše co nejlépe.
Předchozí