"Něco jinýho je , pokud s hlásí třeba na nějakou VŠ s talentovkama ale klasický předměty plus přehled, event. studijní předpoklady, v tom všem jim pomůže dobrá škola."
Federiko,
njn, ale to pak není úplně "jakákoli VŠ", a ani nemusíme počítat s těmi, kde jsou talentovky.
To jsou, jak tu zaznělo včera, především ekonomický a technický obory. Ale když si vzpomenu jen na to, jak vypadaly přijímačky na dějiny umění na fildě, tak ti můžu fakt s jistotou říct, že z učiva jakýhokoli gymplu tam byla jedna otázka, a většina PZ dokonce ani nekorespondovala s obsahem doporučený literatury, který posílala samotná škola.
A to opravdu není ojedinělej případ. Zrovna na těch přijímačkách mi holka, co seděla vedle mě s očima navrch hlavy hlásila, že předtím dělala přijímačky na archeologii a že tam po nich chtěli, aby přeložili do češtiny něco z klínovýho písma - tím nechci říct, že se od nich čekala znalost klínového písma, ale pravděpodobně tam byl nějaký "profláklý text" a čekalo se od nich, že budou vědět, co to je. Mimo školu a poměrně brutálně se připravují i lidi, co se chystají na práva, na medicínu... že se dá u přijímaček třeba na VŠE vystačit s tím, co se učí na slušném gymplu neznamená, že je to tak všude, na spoustě škol se očekává angažovanost podstatně vyšší než jen odchodit gympl.