Přidat odpověď
Aleno, ono to se porad meni...jednu dobu si vsechny sestry delaly následne studium, ted pry se na tom uz netrva
kazdopadne moje kamaradka 55+ delala zaskok za stanicni sestru, ale nemohla tam zustat naporad, pac prave nemela do nasledne studium....a uz si ho nikdy delat nebude
to ale není pravda. sestry si NIKDY nemusely dodělávat studium, pokud se tedy bavíme o těch, co vystudovaly "postaru". i když se to v jednu chvíli překlopilo, že na všeobecnou sestru jsi musela po novu mít VŠ nebo VOŠ, tak i těm maturitním byla ponechána odborná způsobilost. je možné, že někteří zaměstnavatelé chtěli, aby si sestry dodělay VŠ, ale rozhodně to nebyl požadavek ze zákona. bylo to rozhodnutí daného zaměstnavatele, že on tedy chce mít sestry - vysokoškolačky.
pokud tedy mluvíš o VŠ vzdělání. potom v ošetřovatelství byl a stále je systém specializací. to je něco navíc, co sestra mít může, ale nemusí. to je studium, které se zpravidla dělá při zaměstnání, jako specializace v oboru, ve kterém už sestra pracuje. nemusí ho mít každá sestra, pokud nechce. na druhou stranu je pravda, že některé výkony smějí dělat jenom sestry-specialistky a sestry bez specializace pouze pod jejich dohledem. ale to už je o výběru oddělení, kde chci nebo nechci pracovat. pokud nechci vykonávat specializovanou péči, nemusím si dělat specializaci a přesto jsem samostatná sestra, která může samostatně vykonávat práci v rámci svých kompetencí. jenom tedy pokud vím, že se mi nechce se specialiovat, tak se nepoženu pracovat třeba na novorozeneckou JIPku.
do toho té specializace by měl spadat i ten případ se záskokem za staničí. pokud vím, tak u těch se vyžadovalo, aby v oboru byly specialistky. buď měly mít specializaci v oboru oddělení, které povedou (geriatrie... pediatrie... intenzivní péče...), nebo v organizaci a řízení. ale přiznám se, že netuším, jestli tohle někde je zakotvené v legislativě, nebo jestli je to jenom požadavek zaměstnavatele.
Předchozí