| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Tak jsem včera shlédla na Seznamu rozhovor s Alžbětkem. Alžbětko je holka, která se cítí být nebinární, tedy žádného pohlaví a chce, aby se s ní a o ní mluvilo ve středním rodě.

Nechci tady diskutovat o nebinárnosti ani o konkrétní osobě. Jde mi tu gramatickou stránku věci. (To se v té diskuzi neřešilo, navíc ta osoba stejně sama vypadávala ze své role, protože občas o sobě mluvila jak v ženském tak v mužském rodě. A je jí 19 je to znát, že je nevyzrálá.)

Napadlo mě totiž, v češtině rozlišujeme tykání a vykání. Nevíte, jestli tyhle osoby, které chtějí, aby se jim říkalo středním rodem, rozlišují "tykání a vykání" i pro střední rod? Takže když to bude cizí osoba, budu ho oslovovat množným číslem, tedy ve středním rodě to vlastně bude ženský rod?

Takže cizí osobě - třeba zaměstnanci - budu říkat "Byla jste na té schůzce?"? Nebo mu budu důvěrně "onokat" a zeptám se "Bylo jste na té schůzce?"

A když by se pouze onokalo, není to diskriminace, když binární osoby mají dva tvary pro oslovování?

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+1+1= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.