Přidat odpověď
Společné stanovisko České vakcinologické společnosti (ČVS), České společnosti
alergologie a klinické imunologie (ČSAKI), Společnosti infekčního lékařství (SIL) a
Společnosti pro epidemiologii a mikrobiologii (SEM) ČLS JEP
ze dne 21.1. 2021
1. Doporučujeme očkování všem osobám, pro které je očkovací látka schválena Evropskou lékovou agenturou a které nemají žádnou kontraindikaci.
2. Absolutní kontraindikací je pouze hypersenzitivita na danou očkovací látku nebo kteroukoliv pomocnou látku obsaženou ve vakcíně.
3. Relativní kontraindikací je těhotenství a kojení, protože údaje o podávání vakcín těhotným ženám jsou omezené a má se zvážit pouze v případě, pokud možné přínosy převáží jakékoliv potenciální riziko pro matku a plod. Očkování není důvodem k přerušení kojení.
4. Neočkují se osoby, které prodělávají akutní infekční onemocnění jakéhokoliv původu, zejména příznakové osoby s akutním horečnatým stavem.
5. V době nedostatku očkovací látky doporučujeme očkování nejdříve u osob prioritizovaných v aktuální verzi Metodického pokynu pro očkovací kampaň ministerstva zdravotnictví.
6. Prodělané onemocnění covid-19 není kontraindikací očkování. Očkovat se mohou také osoby, které covid-19 prodělaly, a to obvykle za 3 měsíce po onemocnění, z důvodu prioritizace dostupných dávek. V případě vysoce exponovaných osob k nákaze covid-19 je možné očkování zahájit i dříve.
7. Očkování by mělo být odloženo
a. o 3 měsíce po aplikaci monoklonálních protilátek proti SARS-CoV-2 nebo rekonvalescentní plazmy. Důvodem odložení očkování je zabránění možné interference léčby protilátkami s imunitní odpovědí vyvolanou vakcínou,
b. osobám, které onemocněly covid-19 po aplikaci první dávky. Těmto osobám se doporučuje
odložit podání druhé dávky 3 měsíce po odeznění příznaků nebo ukončení izolace,
c. u osob v karanténě z důvodu kontaktu s jedincem infikovaným SARS-CoV-2. Očkování lze
zahájit bezprostředně po ukončení karantény.
Předchozí