Přidat odpověď
NJ i látková rouška pomáhá bránit v šíření viru do okolí. Pokud to někdo nechápe čistě selským rozumem, tak jsou i studie.
Důkazy o nošení roušek: chrání nejen v laboratoři, ale i ve skutečném životě.
Autoři výzkumu si vybrali venkovské obyvatele v Bangladéši. Celkem se do pokusu zapojilo asi 350 000 lidí. Vědci postupovali metodou randomizované kontrolované studie.
To znamená, že vybrané vesnice náhodně rozdělili do dvou skupin: Jedna z nich byla pokusná, v ní vědci spustili kampaň a různými způsoby intenzivně doporučovali nosit roušky. Druhá skupina byla kontrolní a žádná kampaň se v nich nekonala.
V obou skupinách tedy lidé nosili, nebo nenosili roušky dobrovolně. I v kontrolních vesnicích část lidí roušky nosila; v těch pokusných to bylo 3x více než v kontrolních, ale zdaleka je nenosili všichni, nebyla to ani polovina.
Přesto vědci zaznamenali, že se v pokusných vesnicích nákaza covidem šíří pomaleji. Tam, kde lidé nosili látkové roušky, poklesl počet lidí s příznaky covidu o pět procent. Tam, kde měli lékařské roušky, poklesl o jedenáct procent, a z toho mezi lidmi staršími šedesáti let o víc než třicet procent. A to jsou jen velmi střízlivá čísla.
Autoři výzkumu se soustředili hlavně na chudé země. A je podle nich i méně účinná rouška lepší než žádná.
https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/veda/ucinnost-noseni-rousek-respiratoru-covid-19-koronavirus_2110241751_ern
Předchozí