| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Bojíte se?

tentokrát ne Covidu, ale obecně finanční budoucnosti?

My teda fakt nejsme nijak nízkopříjmoví, čili vlastně bych se nijak bát neměla, ale po pravdě - když jsem dneska tankovala nádrž nafty za 38,40 Kč na litr + neustále komunikovaná energetická krize (v baráku mám topení jen plynem, jiný zdroj ne) atd., dost mě to znejistilo.

Samozřejmě, pořád si uvědomuju, že kdyby fakt přišla nějaká pořádná krize, tak spousta lidí to těžce pocítí mnohem dřív, než my a tak nějak očekávám, že to "stát" (nebo EU nebo dosaďte si, koho chcete) nedopustí, ALE stejně jsem začala uvažovat, jestli není čas nějak přehodnotit vlastní zvyklosti a život (po té ekonomické stránce).

Kupodivu mě jako první napadlo, jít nakoupit všechno, co bychom mohli v horizontu třeba 2 let potřebovat (kromě jídla samozřejmě), protože tak nějak očekávám, že se zdraží úplně všechno... Na druhou stranu na mě na netu furt vyskakují všemožné vánoční reklamy na všemožné (zbytečné a zbytečně) luxusní zboží, typu ruční kožené výrobky, jakési sady pepřů (za několik tisíc) atd. atd. atd.

Tak jako co? Přijde krize a všechno strašně zdraží? Nebo přijde krize, lidi přestanou nakupovat, takže naopak všechno zlevní, protože ty drahé blbiny nikdo nakupovat nebude a jak známo, nízká poptávka vede ke snižování cen? Nebo lidi dají třeba 2/3 platu za energie, naftu atd, zbytek za jídlo a zbytek se přestane úplně prodávat - lidi pochopí, že dosavadní extrémní nadspotřeba není nutná? Nebo co?

Jako hypoteticky - půjde-li stranou móda atd., tak s věcmi, které aktuálně máme, vydržíme x let, aniž bychom si museli kupovat něco podstatně nového, kromě teda samozřejmě oblečení dítěte, které roste... Jenže ekonmomický růst je dosud založený právě na spirále spotřeby, že...

Dneska jsem nakoupila týdenní nákup jídla jen pro 1+1 + v lékárně + nějakou drogérii a utratila jsem asi 4000 Kč, a to fakt jako na jídlo nejsme nijak vysazeni a já i dítě jíme spíš jako vrabci (muže tento týden nemáme vůbec) + jsem tankovala za 2 300 Kč. Ačkoli jinak tyto nákupy jsou "pod moji rozlišovací schopnost", tak dneska jsem na obsah své peněženky (značně ztenčený) vytřeštila oči. Nějak přestávám chápat, jak to budou dělat "normální" lidi - myšleno lidi s běžným či podprůměrným příjmem. Chtěla jsem koupit třeba předvařený bramborový knedlík (že si ulehčím práci) a on stál 66 Kč (??!!??), tak jsem ho vrátila do regálu. To si ho radši uvařím sama.

Jako co? Chystáte se nějak šetřit? Vyhlásit "skromné" vánoce? Nebo to je jen jakýsi dočasný úlet? Redukovat měsíční fixní platby, nějak? Nebo se tvářit, že se nic neděje?

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.