| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Básník, o kterém se moje generace ve škole neučila.
Poprvé jsem ho vzala na vědomí někdy kolem roku 1999, když jsem byla s neteří na recitační soutěži a ona tam recitovala Uspávanku se starými domy. Pak v dubnu 2012 jsem scházela po Starých zámeckých schodech a pod nimi v parčíku na zdi byla nasprejovaná Naděje s bukovými křídly (přiznám se, že v první chvíli mě při pohledu na iniciály JS napadl Seifert).

Až později jsem zjistila, ze jsem se se Skácelovou poezií potkala mnohem dřív, v létě 1981 při představení Sněhová královna v Laterně Magice. V programu byl pod pseudonymem František Raný, písničky ze Sněhové královny později přepracoval do sbírky Uspávanky.

A teprve nedávno jsem přišla na to, ze jsem měla tu čest potkat pana Skácela i osobně. Bylo to 21. ledna 1986 na kralupském hřbitově na pohřbu Jaroslava Seiferta, kde měl pan Skácel proslov. Dívám se na fotky z toho dne a vypadal tam tak strašně staře, a to mu bylo teprve 63 let.
Prý nesl hodně těžce, ze nesměl publikovat a když, tak ne pod svým jménem. Tím smutnější je, že umřel relativně mladý a že se nedožil pádu komunistického režimu.

Jan Skácel
7. února 1922 Vnorovy – 7. listopadu 1989 Brno

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.