Přidat odpověď
Umožníme ukrajinským dětem navštěvovat MŠ a ZŠ, usnadníme jim přijetí ta střední školy a nyní píšou i na vysoké školy. Máme na to ale vůbec kapacitu? Dělá to na mě dojem, jako kdyby tady ti lidé měli zůstat už napořád. Proč např. plnoletí nejdou pracovat, ale budou tady pokračovat na VŠ, když by právě mohli pomoci rodině tím, že přispějí do jejich rozpočtu, aby si například mohli dovolit podnájem a né nějakou ubytovnu nebo tělocvičnu?
Ve třídě školky smí být podle vyhlášek MŠMT nejvýše 24 dětí, ve třídě ZŠ a SŠ 30 žáků a v přípravné třídě ZŠ 15. Zřizovatel může podle školského zákona povolit výjimku a nejvyšší povolený počet žáků ve třídě navýšit ještě o čtyři. Podle zvláštního zákona by škola mohla kvůli vzdělávání cizinců požádat o navýšení své dosavadní kapacity na maximální možnou bez stanoviska hygieniků a stavebního úřadu, které jsou jinak třeba.
„Většina škol je skoro plná. Kupříkladu průměrný počet dětí na třídu MŠ byl v ČR 22. Maximum je 24, výjimka 28. Moc nových dětí z Ukrajiny tedy přijmout nemohou,“ vyjádřil se k tomu pro Novinky předseda spolku Pedagogická komora Radek Sárközi.
Pozastavuje se někdo nad financováním ukrajinských pedagogů?
Zákon počítá s tím, že ve školách, školních družinách, školních klubech a střediscích volného času vzniknou třídy, skupiny nebo oddělení, které budou složeny výhradně ze žáků z Ukrajiny. Právě v nich by směli působit pedagogové z Ukrajiny, kteří neovládají češtinu.
Školy tak mohou zaměstnat učitele z Ukrajiny (kvůli ukrajinským dětem) na výjimku ze zákona. Speciální finance na jejich případné zaměstnání však školy zatím nedostávají.
„Teprve včera (ve čtvrtek) se schválil státní rozpočet na rok 2022. Ten nijak nezohledňuje, že už přišlo do ČR přes 100 tisíc dětí,“ poznamenal Sárközi.
Existuje ale podle něj projekt od NPI, kde škola může požádat o finance na pracovníka pro práci s cizinci. „To už funguje delší dobu. Je to ale jen 10 tisíc korun a pouze na jeden měsíc,“ dodal. „Učitelky z Ukrajiny mohou školy buď zaplatit z peněz na odměny a další nenárokové složky platů, nebo jim může dát peníze navíc zřizovatel školy, což je obec. V Praze městská část. Takže ano, třídy se naplní na maximálně možný počet žáků, ale školy na to zatím od státu nedostanou žádné peníze navíc. Naopak dostanou o jednu miliardu korun méně na ONIV (ostatní neinvestiční výdaje – pozn. red.),“ uzavřel svůj poněkud kritický pohled.
Předchozí