Přidat odpověď
Vzhledem k tomu odkud z jaké (sociální) vrstvy pocházejí ruští vojáci pěchoty (ti kteří nejsou u elitních útvarů) to není špatná nabídka. Za posledních cca 20 let lidé obecně bohatli. Nikoliv v Rusku. Tam se jejich životní úroveň propadá. Kromě vyvolené úzké skupiny. Do profi armády jdou chudí a hloupí řečeno natvrdo. Inteligentnější mají jinou možnost.
Dobrý rozbor zde:
https://denikn.cz/840778/nas-mnogo-uz-ne-jak-se-stalo-ze-putinovi-na-bojisti-chybi-to-nejdulezitejsi/
“ Kofroň, který působí na Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Právě pěchota je podle něj potřeba k dobývání měst, jinak útočníkovi hrozí vysoké materiální i lidské ztráty.
armáda má problém získat plošně pro službu Rusy s vyšší životní úrovní či vzděláním.
„Do jisté míry to platí o všech armádách, i o české, u ruské to je ale extrém. Má obrovský problém získat brance i kontraktniky (vojáky z povolání, pozn. red.) z Moskvy či Petrohradu, vzdělanější lidi. Bojují za ně třeba Burjati, pro které je armáda pochopitelný sociální výtah, ale znamená to, že ta pak musí pracovat s ne úplně dobrým lidským kapitálem. Běžný motostřelecký prapor vyškrábne ‚dno sudu‘, a to nejsou zrovna nejkompetentnější lidi. Pracovat s nimi musí být zážitek,“ popisuje Kofroň.
Schopnější vojáky podle něj ruská armáda použije u prioritizovaných útvarů – raketového vojska, námořnictva, letectva, výsadkářů či speciálních sil. Tento koncept stačil při válce o Donbas před sedmi lety, kdy Rusku stačilo nasadit jen pár praporů – a vybralo ty nejzpůsobilejší. Teď podle Kofroně museli Rusové zapojit vojsko jako masu, nejen pár nejlépe vycvičených a připravených útvarů, což ukázalo slabiny ruské armády.“
Předchozí