| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Mně se to dost nelíbí, co tvrdí prof. Höschl, protože víra je vírou jen zčásti, protože řada věřících, zvláště konvertitů, se nějak o Boží existenci přesvědčila. I já. Netvrdím, že to znamená, že by všechno co jsem zažil nemohlo mít jiné vysvětlení, ale existence Boha a jeho syna Ježíše Krista - tedy křesťanství - mi přijde jako vysvětlení pro mne dosti dobré a jednoduché.

V jedné knížce to původně agnostický autor (sorry knížku mám doma, ale jsem v práci) z akademické sféry, který se rozhodl prověřit křesťanství jako teorii (a shodou okolností se potkal na Oxfordu s významným kř. apologetou C.S.Lewisem - také konvertitou i díky Tolkienovi) popisoval tak, že v jisté chvíli měl ještě určitou pochybnost, ale když přemýšlel, že by se snad vrátil do nevěry, tak si uvědomil, že by to byl daleko větší skok proti poznaným faktům a zkušenostem, než krok víry, že Bůh skutečně je.

Podobně to mám já.

Samozřejmě to není celý obsah víry, protože víra navíc potřebuje přesvědčení, že Bůh je dobrý a stojí o nás a o vztah k nám. To samozřejmě nikdo nemůže ověřit v plnosti, může mít určité zkušenosti - k nimž pak přidává onu důvěru Bohu - víru.

A pak je zde víra v ono dějiné a věcné zakotvení, čili víra jednak v pravdivost příběhu Ježíše Krista s jeho službou, slovy, ukřižováním a vzkříšením, kam patří i jeho Božství.

A k tom i víra ve zdroj, tj. v Bibli, která popisuje dějiny vztahu Boha a lidstva, Boha a vyvoleného Izrale, nakonec popisuje Kristův život a příběh a k tomu náhled do prvních desítek let existence církve.

Tohle všechno je dohromady Víra.

- Víra v Boží existenci
- Víra v to, že on odměňuje ty, kdo ho hledají
- Víra v Jeho dobrotu
- Víra v Ježíše Krista, Boha, syna Božího, Pána, skrze nějž se stala ta láska k lidem
- Víra ve význam mého života pro Boha a v možnost s ním komunikovat
- Víra v Bibli jako zapsané Boží sdělení pro nás a pro mne
- Víra v to, že Bůh ustanovil na zemi společentví věřících - církev a dal ji nějaké základní obrysy

No a někteří křesťani mají tyhle obrysy detailnější - třeba katolíci.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+1+1= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.