| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Kat, ano, souhlasím s většinou z toho, co píšeš, jen je to někdy trochu složitější, ale hlavně, já tu situaci s Romy prostě nevidím tak zle, jak se o tom většinou píše. Jasně, že někdo, kdo bydlí blízko vyloučené lokality, naráží na problémy. Jinak v mnoha městech většina Romů více méně normálně funguje, setkávám se s takovými rodinami v místě bydliště, nebo jsem jejich děti učila, běžné obyčejné rodiny.

Jde také hodně o problém sociální, ne etnický. Z historických důvodů je vzdělanostní úroveň této komunity jako celku nižší, takže některé věci nedomýšlejí, on život v naší současné společnosti je vlastně docela složitý ~;) Takže co vidím některé Romy v mém okolí, spousta z nich je v exekuci, mají nesplatitelné dluhy navýšené všemi možnými penále a poplatky. Což vede k tomu, že pracují na černo. Nezastávám se toho, ale ono se jim fakt nevyplatí vydělávat normálně, protože nevidí šanci, jak se z dluhů dostat. Tohle se trochu snažilo řešit "milostivé léto" (samozřejmě se exekuce netýkají jen Romů), bohužel, pokud dluží soukromým společnostem, dluhů se zbavit nemohli.
Plus to, co píšeš, obchod s chudobou, podporovaný praktickou nemožností sehnat běžné bydlení.
Nechci posuzovat sociální práci, to bude místo od místa jiné. I ty neziskovky asi jsou lepší i horší. Zas ale si myslím, že se toho na spoustě míst dost daří, ale jak jsme zaměřeni na negativní zprávy, moc o tom nevíme.

A ještě jednou napíšu - neviděli bychom věci tak černě, kdyby se Češi s Romy trochu víc znali. Máš pravdu, díky pěstounství a akcím pro děti s romskými kořeny jsem poznala spoustu vzdělaných Romů - někteří z nich se teď zapojují do pomoci uprchlíkům z Ukrajiny.
Poznala jsem také ale díky cestám za biologickou rodinou jedné mé pěstounské dcery lidi z Chánova - o kterém se většinou mluví a píše jako o jedné z těch příšerných lokalit. Jo, bydlet bych tam nechtěla, ale ti "naši příbuzní" (otec, tety, strejdové, prarodiče ~:-D) sami o sobě byli fajn - vděční, že se starám o "jejich" dítě, pokaždé nás pohostili a viděli jsme, jak se i tohle sídliště místy mění k lepšímu.

A jen na okraj, nejsem naivní, mám s Romy i různé špatné zkušenosti, o těch ale zas až někdy jindy ~:-D

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 0+8= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.