Přidat odpověď
susu, to je slušná dezinterpretace, co tu předvádíš ;)
prohlášení, že hadi v zajetí zažívají menší míru stresu než hadi ve volné přírodě, nemá žádnou oporu v textu, který uvádíš.
To, co říká ten text - a co obecně říkají studie o míře stresu u volně žijících v zajetí chovaných živočichů, je, že není žádný zásadní důvod a priori předpokládat, že zvířata v zajetí musejí nutně zažívat větší míru stresu než volně žijící. Že samotné zajetí nemusí nutně být stresorem větším, než stresory ve volném prostředí.
Z toho ovšem nijak nevyplývá opačné tvrzení, totiž, že samotný život ve volném prostředí je větším stresorem než zajetí, jak Ty tvrdíš.
Co se studia míry stresu týká, je to u volně žijících zvířat problém studovat, protože samotné přímé měření je stresorem. Takže se spíš používají měření nepřímá, u hadů třeba měření některých se stresem spjatých hormonů v trusu. Je to ale metoda, která má své technické limity - u zvířat v zajetí je možné odfiltrovat to, zda to není konkrétním vrozeným nastavením zvířete, u volně žijících to nejde. Přesto na větších souborech (trusu:) ) se třeba u hadů podařilo odhalit pravděpodobný nárůst stresu u hadích populací ve vysoce urbanizovaných oblastech. Jejich míru stresu je ale možné snížit budováním úkrytů v přírodě.
Předchozí