| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Asi je pro mě zásadní to, že to mám nastavené jinak než Ty, jak jsi to popsala. Péče o domácnost a zahradu pro mě není "péčí o rodinu a vše okolo".

Nemám to tím pádem dvousměrné - navýšení práce+placená péče o domácnost x ubrání práce+osobní péče o domácnost.
Mám to trojsměrné. Vlastně takový trojúhelník. Jehož jednu stranu tvoří "práce" (ve smyslu výdělečné činnosti), druhou "péče o domácnost" (včetně zahrady, pěstování, vaření, zavařování atd.) a třetí stranu pro mě tvoří "lidi", do níž patří i ta "péče o rodinu".

A samozřejmě, je to propojené, takže když jednu stranu trojúhelníku zkrátím/prodloužím, tak ty druhé dvě to nějak vyrovná zkrácením či prodloužením.

A jednoznačně nejdůležitější prioritou je pro mě strana "lidi" :) Proto se ji snažím udržovat jako nejdelší stranu trojúhelníku :) A podle toho dávám čas, pozornost, myšlenky, úsilí... prostě celé to dávání mě samotné, mého života - do příslušné oblasti.
Nejvíc se snažím sebe dávat své nejbližší rodině, tj. dětem a manželovi (to je pro mě ta "péče o o rodinu") a sobě samotné, a potom dalším blízkým lidem. A v širším smyslu potom lidem jako veškerenstvu :) Pozornost, poslouchání, pečování fyzické (třeba namasírování manžela či škrábání zad dětem:), nebo moje vlastní procházky, nebo třeba lakování nehtů :D ) i duševní - čas na povídání, snahu vnímat a sdílet rozpoložení toho druhého, můj čas pro sebe, malování si, čtení, přemýšlení... a tak, prostě, tak jak to každý má a potřebuje.

Samozřejmě, že se to občas různě prolíná, když třeba jsme teď se synem vyráběli jeho nejmilejší jídlo - pastýřský koláč - a učila jsem ho recept a hráli jsme si hru na zaměňování názvů ingredianecí za názvy zvířat... tak se prolnula "péče o lidi" s "péčí o domácnost" :) Ale to se nepoštěstí zas tak často.

Samozřejmě, že někdy může být situace tak existenčně náročná, že je potřeba našponovat "práci" i "péči o domácnost" (třeba právě v podobě toho domácího pěstování, zavařování atd.) na maximum kvůli přežití. Pak je možností volby málo.

Ale v tom případě, který jsi popisovala jako úvodní, ta existenční nutnost není. A přesto je tam je v mých očích moc moc prodloužená jak strana "práce", tak strana "péče o domácnost" silně na úkor "lidi". A to by pro mě prostě nebylo:) V tomhle případě bych se vzdala kusu jak peněz, tak domácích prací, nepokoušela bych se nic nahrazovat na jednu ani druhou stranu, ale prostě spíš by mi tak nějak stačilo k životu po hmotné stránce míň (jak k vydělávání, tka na druhé straně k udržování), aby zbývalo co nejvíc mě samotné - pro nás rodinu, pro mě, i pro věci, který jsou v mých očích důležitý pro prospěch lidem v širším smyslu :)

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6+0= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.