Přidat odpověď
Myslím, že je to špatně pochopeno.
Já to vnímám tak, že náklady na energie je můj výdaj, nebrečím, aby mi je proplácel stát, čili pokud se rozhodnu pro energeticky náročný život, tak si ty energie holt zaplatím. A buď teda musím vydělat (pracovat) víc nebo budu muset ušetřit na něčem jiném.
Pokud na to nemám (nebudu mít) nebo mi to bude připadat nemravně drahé, tak se uskromním.
Problém je, že se lidé nechtějí vzdát svého (energetického) standardu a chtějí, aby jim ho proplácel stát.
Čili - ano, pamatuji doby (mimo energetické krize), kdy jsem měla opravdu velmi málo peněz. Naprosto běžně jsem topila naprosto úsporně, reálně jsem vytápěla jen obývák a jídelnu s kuchyní a příslušenstvím (fakticky propojené) a ložnice-chodba byla stažená na minimum. I ty vytápěné místnosti byly třeba jen na 20 stupňů, nevím přesně, ale prostě rozhodně chladněji,než co mám v současné době. Jezdila jsem MHD, kupovala jogurty v akci atd.
Do letoška, protože peníze mě netrápí, jsem neřešila nic - topila jsem si v celém domě tak, jak mi bylo příjemné, jezdila jsem autem kdykoli, na ceny nekoukala.
Letos - s energetickou krizí na krku - jsem začala šetřit. Jednak teda nevím, na kolik mě reálně vyjdou všechny energie (ano, budu mít peníze fakticky na cokoli, ale jsou to moje tvrdě vydělané peníze a do kanálu je fakt splachovat nechci), jednak opravdu myslím, že rezervy v neplýtvání rozhodně jsou, a jednak nechci svými platbami za plyn podporovat ruský rozpočet (bohužel, topím plynem všude a jezdím na naftu...). Takže ano, vzdala jsem se části své energetické rozmařilosti (prádlo teda suším na sluníčku, díky tomu, že mám dům se zahradou furt a klimatizaci nemám ani v domě ani v práci, takže zrovna toto vypínat fakt nemusím, ale zkrouhla jsem jinou svou energetickou rozmařilost.)
Čili - sušička je na elektřinu, ne na plyn. Ta nedojde. V nejhorším tě její používání může přijít draho. Stojí-li ti to za to, nevím, proč by ses jí měla vzdávat.
x
Topíš-li na plyn a budou-li prázdné (skoro prázdné) zásobníky, holt si budeš muset opravdu dát doma svetr nebo mikinu, nebo topit v 1 místnosti a zavírat dveře, nebo se začít už teď otužovat, aby ti chladnější prostředí nevadilo... Podobně, pokud zásobníky sice prázdné nebudou, ale plyn bude stát tolik, že na vytopení na 23 stupňů nebudou peníze.
Jako - souhlasím s tím, že jsou lidi rozmazlení a zpovykaní. Všechno má své plusy a mínusy.
My z baráku jsme se "podivovali" lidem z paneláku, jak v takový klícce či králíkárně můžou žít. No, tak teď se zase budou smát oni, protože jim bude příjemně teplíčko za pár tisíc měsíčně, a my si ty naše baráky můžeme vytápět za desetitisíce nebo se budeme muset uskromnit. Zase máme v létě příjemný chládek přirozeně a nemusíme klimatizovat přehřátej sídlištní byt a můžeme si vypěstovat vlastní brambory a zeleninu, abychom nemuseli kupovat předraženou v sámošce...
Proto nikdy žádné univerzální řešení nebude existovat. Myslím, že lidi mají dokázat žít s penězi, které si na sebe vydělají. Vydělají-li málo, tak mají žít skromně. Jestli budou šetřit na hadrech, energiích, rozmařilostech (cigarety, chlast, kafíčka v kavárničkách), je už přece každého věc. Takže - jestliže já třeba nekouřím, nepiju, na kafíčka nechodím, oběd si do práce donesu vlastní a ušetřím na meníčku za 200 kč atd. - nevím, proč bych se - pokud je to moje přání - měla vzdát klimatizace nebo sušičky - v mém případě teda spíš toho auta a té předražené nafty.
Šetří se buď z přesvědčení (i multimilionář může žít asketicky) nebo z nedostatku peněz. Průser jsou lidi, kteří mají nedostatek peněz a přitom chtějí žít rozmařile. A takové já nevidím žádný důvod dotovat.
Předchozí