| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Moc zajimavy článek od Anastazie Harris z Lidovek

Princ Charles byl její prvorozený. Hloubavé, zakřiknuté dítě ale nemohlo být temperamentní panovnici víc nepodobné. Jaký byl vztah nynějšího britského krále Karla III. a jeho matky Alžběty II.?

Anastázie Harris
Karel III. s královnou chotí Camillou dorazil do katedrály svaté Anny v...
Ta koruna měla 2868 briliantů. Královna v ní v červnu roku 1953 vplula i do koupelny za svými malými dětmi, protože chtěla při korunovaci s kilovou korunou působit přirozeně, jako by měla na hlavě pírko. Práci brala smrtelně vážně a vždycky si ji nosila domů.

Charles měl skutečné soukromí od chvíle početí jen do června 1948, kdy královna zveřejnila své těhotenství. Od toho okamžiku byl nejslavnějším embryem na světě. A k tomu nic netušícím příjemcem dupaček, botiček, kabátků a obrázků čápa, posílaných z celého světa.

Alžbětin otec král Jiří VI. musel rozhodnout, zda se porodu princezny – dle tradice – zúčastní ministr vnitra. Nakonec rozhodl, že ano. Své rozhodnutí ale na poslední chvíli změnil. Zjistil totiž, že zástupci z někdejších „bílých“ kolonií, tedy ministři z Kanady, Austrálie, Nového Zélandu, Malty a Jižní Afriky, důrazně vyžadují přístup k jejímu lůžku v těžké hodince taky.

Uchráněná přítomnosti šesti vyjevených papalášů, ale vystresovaná otcovým zhoršujícím se zdravotním stavem, Alžběta v ložnici Buckinghamského paláce porodila zdravého chlapce. Její fešácký manžel princ Philip na chvíli přerušil hru squashe, aby se přišel podívat. Britové zatím obléhali palác, zpívali a řvali nadšením ještě dlouho po půlnoci.

Charles se narodil ženě, která při své první návštěvě Paříže stačila okouzlit dokonce i podezíravé a vůči Britům vždy skeptické Francouze. Na světě v tu chvíli nebylo obdivovanější a slavnější herečky či státníka, než byla Charlesova teprve dvaadvacetiletá maminka. (Ani její největší obdivovatel, válečný hrdina Churchill, jí nemohl konkurovat.).

Královna Alžběta II. a princ Charles na panství Balmoral zasadili strom. (1. října 2021)
Její ambiciózní osobní tajemník Colville byl poněkud zklamaný princezniným náhlým nezájmem o politiku. Přiměl ji, aby začala přijímat a číst zprávy ministerstva zahraničí, aby měla detailnější přehled, než jaký se dá získat pouhým sledováním novin. Vodil ji do parlamentu a k soudu. Postrčil ji, aby začala pronikat do sociálních problémů. A rychle si všiml, že zatímco Philipovi scházela trpělivost, Alžběta byla ochotná studovat i nudné detaily.

Od aristokratky se neočekávalo, že se bude naplno věnovat dětem. A v případě bezprostředních následníků trůnu o jejich výchově a vzdělání rozhoduje panovník. Například když Diana po rozvodu vyhrožovala, že se s chlapci odstěhuje do Austrálie, dvořané jí vysvětlili, že by své syny musela nechat ve Velké Británii. Vztah s matkou je z pohledu královské mašinerie druhořadý.

Máma královna

Alžbětin a Charlesův vztah zákonitě nemohl být jen vztahem matky a syna. Byl to vztah královny a následníka. Malému chlapci ale nepomohlo, že mladá žena k němu od svých povinností nespěchala. Byla s Philipem pět týdnů na Maltě, ale po příjezdu trvalo další čtyři dny, než si na batole našla čas.

Ti, kteří měli postřehy z první ruky, komentovali, že Alžběta byla s prvními dvěma dětmi nervózní, mateřství si víc užila až se třetím a čtvrtým. „… dítě chce, aby ho máma objímala, líbala, ale Alžběta nebyla taktilní. Nebyla sentimentální,“ řekla její stará přítelkyně. Ostatní si stěžovali, že téměř nikdy nezakročila, když děti (v kterémkoli věku) neposlouchaly. Alžběta se soustředila na státnickou kariéru. A rozhodování o rodinných záležitostech – jak o dětech, tak o sídlech – nechávala na Philipovi. Jejich rodinné uspořádání bylo opačné, než bylo tehdy u jejich vrstevníků obvyklé.

„Philip byl jako otec lepší a starostlivější než většina rodičů,“ tvrdil očitý svědek (nejsou uvedeni jménem, ale zdroj je z nejautoritativnějšího portrétu královny, od Bena Pimlotta; všichni ostatní od něj jen opisujeme). Problém byl, že byste těžko hledali otce a syna, kteří by si byli podobní míň než Philip a Charles.

Citlivé dítě, přísný otec

„Charles byl miloučký, nesmírně laskavý, roztomile se chovající chlapec,“ popisovala královnina blízká přítelkyně, „pro každého vždycky měl připravený malý dáreček.“

Přesně. Charles byl citlivé, nejisté, poslušné dítě. Jeho rodiče – se v něm nepoznávali. Nevěděli jak na něj, a byli zjevně jeho založením zklamaní. Obzvláště vedle mladší Anny, která byla povahou neohrožená, atletická, výbojná, nejistý následník trůnu budil rozpaky, někdy vzbuzoval posměch.


Princ Charles (Balmoral, 12. listopadu 1955)

Jeho babička a královna matka (po níž zjevně zdědil přemrštěnou slabost pro luxus a pohodlí) se snažila před přísným Philipem vnuka chránit. Ale nepodařilo se jí prosadit ani jiný přistup k přecitlivělému dítěti, ani vhodnější (a domovu bližší) školu, kde by Charles nebyl brutálně šikanovaný. Chlapec byl šťastný o prázdninách s rodinou, když jezdil na poníkovi, rybařil a hrál si se sourozenci.

Návrat do školy Gordonstoun byl horor. Jak pro něj, tak pro otce. Philip si musel dát několik panáků z rodinného baru, teprve pak se odhodlal naložit vzlykajícího školáka, aby ho svým sporťákem odvezl do vzdáleného internátu se spartánským režimem. Philip sám této škole vděčil za to, že ho „utužila“. Nechtěl svého kluka trápit, ale byl přesvědčený, že musejí příštího krále zocelit pevným řádem a mantinely.

Není jasné kdy přesně, ale v určitou chvíli oba – jak Philip, tak Alžběta – dospěli k rozhodnutí, že urážlivý, vztahovačný Charles, který propadá sebelítosti (proslavil se výkřikem: „Nikdo nemá tušení, jak pekelně těžké je být princem z Walesu!“), se svou osobností na trůn nehodí. A jak dospíval a zrál, jejich rozčarování rostlo. Asketický pár byl znechucen Charlesovou posedlostí vším vybraným (když jel na návštěvu, trval na tom, že s ním musí cestovat i jeho ortopedická postel a záchodové prkénko, a dodnes vyžaduje od personálu soustavné posluhování, které bylo samozřejmostí pro prince v devatenáctém století, ale v jednadvacátém působí nabubřele a poškozuje Korunu).

Zatímco Philip byl posedlý přístroji a automaty, aby sluhy ze svého okruhu eliminoval, Charlesovi se Diana pošklebovala, že bez sluhy se nenamáhá ani obléknout.

Camilla

Když si – tehdy ještě stále ženatý – Charles v roce 1991 zlomil ruku, ošetřovala ho Camilla, která byla tou dobou v princově panství Highgrove ustavičně přítomná. Charles se nechal slyšet, že od prince z Walesu nemůžou očekávat, že se obejde bez milenky.

Znechucená královna reagovala vánočním projevem, v němž rezolutně prohlásila, že nikdy nehodlá abdikovat. Diana (která upření trůnu Charlesovi pojala za svou nejmilejší osobní misi) přátelům s potěšením popisovala, jak Charles zuří, odmítá komunikovat s královnou a vztekle dupe po chodbách „jako medvěd s poraněnou hlavou“.


Nový britský král Karel III. s manželkou Camillou na archivním snímku

Dobrat se odpuštění Charlesovi a Camille pak královně trvalo dlouho. Když se konečně odvážili ke svatbě, tentýž den se konal pohřeb papeže Jana Pavla II. Královna trvala na tom, že Charles musí jet a ve Vatikánu ji zastoupit. Svatbu odložili a pak se královna na ní jen mihla, raději odjela sledovat dostihy. Camilla byla v den svatby nervozitou polomrtvá. Jednu chvíli to vypadalo, že k oltáři vůbec nedorazí. Sedmapadesátiletá žena se nemohla zbavit představy, jak ji svět srovnává s krásnou, mladinkou Dianou. Nemusela se bát. Charles si konečně bral ženu, kterou vždycky chtěl. A svět to přijal.

Teprve nedlouho před svou smrtí Alžběta projevila přání, aby – až ji Charles vystřídá – byl Camille přiznán titul královna.

Pracovitý princ bez práce

Sedmdesátiletý princ Philip se na večeři přátelům jednou svěřil, že on a královna se drží fit, aby Charlesovi upřeli trůn. Povedlo se – nikdo v historii monarchie nečekal déle. A žádný panovník nezačínal tak starý. Králi Charlesovi neboli Karlu III. je 73 let.

Rovněž královna Viktorie a její Albert pociťovali obrovské zklamání ze svého nejstaršího syna. Jejich princ z Walesu miloval divadlo, herečky a život v luxusu. Na trůn se dostal až v šedesáti a vládl do svých sedmdesáti let. Vzdor očekávání byl však úspěšným a populárním králem.

Můj tchán (tehdy ministr v britské vládě) a tchyně se roku 1975 pět dní plavili s Charlesem královskou jachtou. Udělal na ně velký dojem, hlavně tím, jak byl hloubavý.

Princ je známý tím, že brzy vstává a dlouho do noci pracuje. Své sídlo na venkově proměnil v biofarmu dříve, než většina lidí vůbec tušila, co to vlastně znamená. Nutnost ochrany životního prostředí je jeho životní téma. A tisíce mladých lidí, kteří podlehli drogám nebo se ocitli v nouzi, vděčí Charlesovi za to, že jim jeho velmi činorodá charita (The Prince’s Trust) pomohla postavit se na nohy. Ti, kdo se s ním setkali osobně, si ho vesměs velmi váží. A už teď se ozývají hlasy, že jednou z mála chyb, kterých se Alžběta dopustila, bylo to, že pro svého syna nikdy nenašla v Koruně efektivní uplatnění.

Jejich vztah byl často jako válka dvou paláců: Buckinghamský palác versus Clarence House. Ta vyvrcholila roku 2017, když Charles dotlačil královnu, aby se zbavila svého vynikajícího osobního tajemníka. Vysoce vzdělaný, obecně nesmírně respektovaný baron Geidt prosadil, aby byl princ Andrew po prvních náznacích spojení s americkým pedofilem zbaven role obchodního představitele Británie. Byl rovněž proti tomu, aby Charlesovi byla v rámci Koruny vytvořena nějaká solidní role. Viděl totiž, že následník trůnu se obklopuje přitakávači, kteří nemají odvahu se princi postavit, ani když se dostává do kontroverzních situací (například nepříjemně často přijímal dary pro své charity od problematických lidí či přímo vyhlášených gaunerů).

Charlesovi synové William a Harry občas otce našli, jak vyčerpaný usnul u pracovního stolu, papíry přilepené na čele. Královnu ale iritovalo, že Charles není efektivní manažer. Někteří lidé pro něj odmítli pracovat, protože je příliš chaotický.

A tak občas získali navrch pochybní chlápci, kteří hlavně dohlíželi na to, aby ve vázách byly čerstvé květiny a stůl byl vystrojen s pomocí pokladů, které našli ve sklepích St James’s Palace, včetně svícnů, které králi kdysi darovala Kateřina Veliká.

Charles má pro opulentní nádheru slabost. Je estét a vždy ho ubíjelo, že matce na Vánoce stačí holý stůl bez ubrusu a na něm jako dekorace květináč s vánoční hvězdou.

Usmíření na stará kolena

Královna se zase (mezi svými dvořany) vyjádřila, že ji Charles přivádí „k šílenství“, a považovala ho za vzdorovitého, soustavně odmítajícího spolupráci s panovnicí. Teprve v posledních deseti letech, když se její síly vytrácely, našli ti dva způsob, jak se o panování dělit. Ale není náhoda, že když se nemohla dostavit do parlamentu, nechala sice Charlese přečíst řeč, ale na trůn jej nepustila. Nechala na něj raději položit svou korunu. V týdnu, kdy zemřela, diskutovala s návštěvníky o Ukrajině a přijala novou britskou premiérku, pózovala fotografům. Zůstala panovnicí do posledního dechu. Alžbětu bavilo být královnou.

Britové považují monarchii za dar, který dosud odmítli vrátit. O králi Karlovi III. mají své pochybnosti. Ale až na pár výjimek celým srdcem baží po tom, aby svou roli zvládl a dokázal pokračovat v zázraku, který se podařil jeho matce. Aby monarchii zajistil trvání i v 21. století.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.