Přidat odpověď
Hroudo, ten článek je divný a nepřehledný, nejsem z něj úplně moudrá, tj. nevím úplně přesně, co zorvna v tomhle případě propaguje Horecký. Jinak ale mám jakous takous představu, co propaguje dlouhodobě Horecký - a nelíbí se mi to, tlačí to celé nenápadně do ústavní péče.
Jinak teda zrovna minulý týden mi kamarádka nabídla, abych spolu s ní založila neziskovku zaměřenou právě za lobbování ve věci osobní asistence a domácí péče, a to takové, aby byla prováděná v domácím prostředí, pokud si to klient tak přeje, a bez tlaku na přesun do ústavní a organizované péče (tj. de facto "proti tomu článku výše", ale nebylo to tak pojato, ona se problematice věnuje dlouhodobě bez ohledu na konkrétní osoby:) ). Váhala jsem, ale nakonec odmítla, bylo by to pro mě v současné době moc velké sousto. Navíc v Brně, takže pro mě i logisticky složité. Ale jestli se nepletu, Ty jsi z Brna nebo někde tam? Možná se s touhle mou kamarádkou i znáte, ona je dost aktivní, třeba bys chtěla s nimi nějak spolupracovat Ty? Kdyby náhodou jo, tak se mi ozvi, můžu vás propojit.
Velký problém, který tady vzniká, je to, že PnP je podivně dimorfní dávka. Takže cokoli, co se kolem něj děje, proti sobě tlačí dvě skupiny lidí - ty, kteří potřebují sebeurčující osobní asistenci (a tedy vlastně určitá varianta osobního budgetu - nikoli tohoto tlačeného Horeckým!) a pak ty, kteří potřebují péči v pravém slova smyslu. Rozdíl je zásadní v tom, kdo má rozhodovací kompetence v poskytovaných úkonech - u OA jsou kompetence plně klientovy, u opatrování/domácí péče je velká míra rozhodovacích kompetencí (někdy i všechny) na pečujícím.
A je fakt blbý, že je to takhle spojený, protože potřeby obou skupin jsou rozdílné. Tohle mají dobře vyřešené na Slovensku - mají příspěvky dva. Jeden "príspevok na opatrovanie", což je příspěvek na péči v pravém slova smyslu, tedy pro pečující osobu, a může to být i rodinný příslušník, neformální pečující, a de facto mu tím nahrazují ušlý výdělek. A pak druhý nezávislý příspěvek - "príspevok na osobnú asistenciu". A ten je adresován člověku, který OA využívá, a ten si s ním hospodaří trochu jako s tím zde zmíněným "osobním budgetem", ale rozhoduje sám, jakou službu za něj najme, a může to být i někdo mimo systém organizací, můžou to být osvč asistenti, a myslím (tady si nejsem jista, jeslti je tu někdo orientující se ve slovenském systému, tak mě kdyžtak prosím doplňte), že to snad může být opět i neformální asistent, třeba z řad kamarádů. No a nic tomuhle podobného tady nemáme a je to velká škoda.
Předchozí