Přidat odpověď
"zda by nebyl nejlepší případ, pokud by auto pronásledovali z povzdálí, dokud mu nedojde palivo."
- to by zřejmě znamenalo honit se s ním x-hodin mezi běžnými účastníky silničního provozu, což by představovalo poměrně vysoké riziko nehody.
- také by mohl z dálnice sjet a ztratit se jim někde na okrskách a místních komunikací
Tak především se s ním nehonit. To je první věc. Prostě ho jen sledovat z povzdálí. Pravidlo policie je, že nejrychlejší policejní auto je vysílačka, čili jiné vozidlo, které ho svede třeba mimo hlavní komunikaci. Pokud jako v civilizované zemi použiješ vrtulník, tak nikam neujede.
Průjezd policejním zátarasem bych za ohrožení jiných nepovažoval. Zde jde o ochranu civilů. Pokud se řidič zklidní, nemá pocit, že je pronásledován, nebude (ani na drogách) většinou ohrožovat ostatní.
Vozidlo napříč je populární disciplína policie, ale policie by neměla mít právo používat k řešení svých úkolů civilní majetek alespoň ne bez souhlasu státního zástupce, soudce apod.
Ono postavit kamion "na přehledném úseku" dálnice napříč - pro 200 km/h myslím v ČR moc přehledných úseků neexistuje. Mj. co kdyby jim tam vjel někdo jiný?
Vzpomínám na policejní "vraždu" motorkáře (vím, že ji soud odsouhlasil) v "Husákově tichu" v Praze, kdy policista vjel na poslední chvíli před ujíždějícího motorkáře napříč a nastrčil tam "údajně souhlasícího" kolegu, spolujezdce. Motorkář letěl přes kapotu a těžce se zranil. Kdyby vlétl do kabiny, mohl ohrozit i druhého policistu. Přesto to soud odsouhlasil, když policistu obvinila GIBS - byl osvobozen.
Předchozí