Přidat odpověď
Proto píšu o nutnosti velkokapacitních bateriových úložišť. Kam se bude dát uložit to, co v létě zbyde, na zimu. Jenže tahle technologie ve velkém měřítku v zatím k dispozici není. A proto taky píšu o malých modulárních jaderkách, které jsou schopné vykrýt sezónnní výkyvy. Jinak je to taky o instalované kapacitě - baterka se dnes za celodenního deště dobila jen asi o 2 hodiny později, než bez deště. Je zataženo, ale ono to přímé sluníčko nutně nepotřebuje. Tzn. je předpoklad, že přes den (černočerná tma není) se nabije a přes noc provoz udrží - i v zimě. Ona není fotovoltaika jako fotovoltaika, záleží na instalovaném výkonu, nastavení, bateriích (jestli jsou). Dávát si tam něco málo, co domácí provoz valnou většinu roku komplet neuživí, je docela hloupé.
A mimochodem, ten tvůj článek obsahuje odkaz na provozovatele solárních elektráren ve smyslu podniku. Výkonem do 10kW (možná už je to do 50) nejsi podnikatel, produkuješ z 90% pro svou potřebu. Kolem těch 10kW už to cca odkáže dům uživit. Principem je ne produkovat pro síť, ale neobtěžovat až na výjimky elektrárny svou vlastní spotřebou.
A ještě takový dodatek - ono to funguje taky tak, že ČEZ sleduje, kolik máš přetok, kolik jsi brala ze sítě a platíš jen rozdíl spotřeby. Když dodáš víc, tvoje smůla, nic nedostaneš. Když víc bereš, platíš za fixní cenu rozdíl.
Předchozí