Přidat odpověď
Taky by mne to zajímalo, jak se to v praxi řeší v komunitě, protože u nás se do toho bude chtít zapojit barák s 54 byty.
Kamarád teď nechal za 500000 vybudovat FV na barák. Dost se chlubil, skoro jako v té reklamě, takže vím, že jsou tam jakési priority, kam ta elektřina teče.
Nejdřív do běžného odběru v domě, přebytek jde do baterií, pak to ohřívá boiler až na 70°C a pak, když už není co ohřívat, tak se to prodává ČEZu (případně uloží do "virtuální baterie" - ještě řeší). Normálně bojler ohřívá tepelné čerpadlo vzduch-voda, které také vytápí dům. Ale když už je ohřátý, tak už víc nic neohřívá.
A teď do toho vstoupí komunita:
1. Jednak je otázka, zda už je možné mít normální odběrná místa po bytech, nebo pořád jedno OM za celý dům. Tam jde i o otázky platby za rozvody a síťové služby atd. i za vaší elektřinu. Jedno OM je asi levnější a snazší, je to logičtější, jsou podružné měřáky, ale co když někdo přestane platit. Samozřejmě musí být i podružný měřák na dům, výtah apod.
2. Pak je otázka, zda si budete za stejnou cenu prodávat "levnou" elektřinu právě vyrobenou a dražší, z baterií. A co s těmi, co přijdou, až bude baterie vybitá a budou muset brát elektřinu od ČEZu apod. Asi je nejférovější rovná cena za všechno i se započtením vyrovnání s dodavatelem.
3. Vždycky si někdo může stěžovat, že třeba "zachraňuje" komunitu, nebo naopak "zneužívá komunitu", tím, že třeba přebytky mu tečou do jeho bojlerů i když nechce. A ten kdo má plyn, tak zase nic.
4. Nevím jaký je vztah k "nočnímu" proudu, levnějšímu proudu spínanému HDO.
5. Musí být velmi kvalitní členská smlouva od znalého právníka, i o tom, jaké všechny náklady se rozpočítávají do ceny komunitní elektřiny.
6. Bacha na daně. Nějaké zisky se určitě budou danit a jak (zda v komunitě, nebo u jednotlivců), nějaké asi ne.
Předchozí