| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Buřte,
asi jsem jedna z těch žen, co po letech doma už nikdy "nebyl schopné mít pořádnou práci a jen si přivydělávají" - ale co když je to právě to, co spousta ženských potřebuje? Potřebuje to víc, než ty peníze? A co když to potřebují i ti ostatní?
Já jsem před dětmi pracovala třináct let, v devadesátkách bylo "všechno možné" - včetně našlápnutí si na závratnou kariéru - při kterém jsem zjistila, že fakt nechci mít sedmdesátihodinový pracovní týden. Nechci trávit v práci či "prací" (akce s klienty) noci a víkendy... a šla jsem dělat práci za menší, nicméně pořád slušné peníze, ale s tím, že jsem měla něco jako náhradní volno za období, kdy jsem naopak šturmovala - takže jsem měla čas na svoje koníčky a na cestování... S dětmi jsem pak měla štěstí, že jsme byli v situaci, kdy jsme si mohli dovolit to, že moje "zaměstnání" byla něco jako deset hodin týdně a podobně. Holt jsem měla kuchyň z roku 1964 a na autě půl milionu kilometrů... a na dovolené jsme jezdili pod stan a ne do přímořského rezortu a naše děti se učily rozdělávat (a uhasit) oheň a opékat buřty, místo aby měly nějakého animátora...

Teď je mi přes padesát a přiznám se, že z představy zaměstnání, kam budu muset denně docházet na určitý počet hodin a handrkovat se o dovolenou atd., mám pupínky. Takže mám zhruba poloviční úvazek, s relativně flexibilními službami, které mi neinteferují s péčí o hospodářství (ráno potřebuju tak hoďku spíš dvě, abych obstarala všechnu zvěř a nasnídala se a zcivilizovala se po hrabání se v hnoji natolik, abych mohla mezi lidi). A je to práce, kterou si nenosím domů, prostě "zavřu šuplík" a jdu... A protože teď už nemáme hypotéku, tak i v případě nějakého průšvihu s manželem, by se z mé výplaty dalo vyžít. S věkem se mi horší zdravotní stav, spoustu věcí už dělat nemůžu, ale dokud budu moct dělat alespoň něco, bez toho, že bych se u toho zlikvidovala, tak si myslím, že to vydržím ještě dlouho...

Kdysi jsem narazila na nějakou studii - a už jsem jí pak nikdy nenašla - která tvrdila, že nejšťastnějšími ženami jsou Holanďanky - protože tam je běžné, že ženy pracují na částečné úvazky - i ženy svobodné / bezdětné - a že "šťastnější" jsou proto, že žena potřebuje mít společenský život - ne společenský ve smyslu, že chodí pařit, ale ve smyslu, že se stýká s širším okruhem lidí - rodinou, sousedy, že se zapojuje do komunitních projektů a dobrovolničení a tak... S čímž hodně souzním (byť se považuju za introverta a po letech jsem seznala, že takové to "povídání u kafíčka" mě hrozně irituje - že potřebuju něco dělat, že s kámoškou si raději popovídám při rytí zahrádky nebo na výletě nebo během organizování výstavy - než někde u stolku ve vinárně)... chlapi to imho mají jinak, ten komunitní život nepotřebují, vystačí si s "pracovními úspěchy".

Mě přestaly "pracovní úspěchy" lákat někdy v těch pětadvaceti - od té doby si život přizpůsobuju tak, aby mi v tom bylo dobře.... a zjevně ta moje cesta je blízká poměrně nezanedbatelné části žen. A určitě jsou ženy, které preferují ty pracovní výkony a kariéru - ale to jim nedává právo mluvit o těch ostatních stylem, že "nikdy pořádně nepracují" - když jsou to ženy, které se třeba starají o své nestandardní děti tak, aby tyto děti nezahlcovaly školní a sociální systém. Když jsou to ženy, které organizují třeba místní společenské akce - výstavy, dětské dny, jánevímco... a dělají to zadarmo nebo za zcela minimální odměnu - aby pak ty "výkonné a bohaté" se mohly přijít jen bavit.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6+0= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.