| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Posilam úryvek z uzamceneho článku.

Ve většině českých nemocnic pacienti zapíjejí léky špatně. Hlavně často rozlévaný čaj může škodit při zapíjení různých přípravků, snižuje to účinnost léčby. Nemocnice přiznávají, že tenhle skrytý problém většinou neřeší, ani vedení resortu zdravotnictví pro ně žádné doporučené postupy neplánuje.

Všichni se divili, že jí lék nezabírá. Pacientka ho totiž polykala poctivě – každé ráno po snídani. Přesto ženě medikament na odvodnění nefungoval. Nohy měla stále oteklé a trápila ji dušnost. Všechno se změnilo teprve poté, co se na ni zaměřil klinický farmaceut. Zjistil totiž, že žena s těžkou poruchou ledvin zapíjí svůj lék zeleným čajem. Tím ovšem jeho účinky vyrušila. Látky obsažené v zeleném čaji totiž působení medikamentu Furosemidu blokují.
Sotva rok starý případ pacientky z Prahy ukazuje, jaké „banality“ mohou zkomplikovat léčbu. Podle odborníků mnohdy stačí přípravek špatně zapít. O to varovněji vyznívá zjištění, které vyplynulo z čerstvého průzkumu společnosti DrugAgency mezi pětapadesáti českými nemocnicemi. Ukázalo se v něm totiž, že riziko nevhodného zapíjení léku podceňují i sami zdravotníci.
„Většina tuzemských nemocnic správné zapíjení medikamentů vůbec neřeší – jakékoliv vnitřní předpisy pro jejich podávání má necelá pětina z nich,“ přibližuje výsledky jeden z autorů průzkumu a současně expert na lékové interakce Josef Suchopár.
Tomu pak odpovídá i samotná praxe. Když měly nemocnice sdělit, čím u nich pacienti zapíjí léky, doporučenou vodu uvedla jen asi desetina špitálů. Zbylé nemocnice uváděly, že nechávají pacientům volnost nebo že jim nabízejí čaj.
„Což je alarmující, protože tento nápoj může snížit účinky velkého množství preparátů,“ říká Suchopár. Například působení léku Quetiapinu na psychózy podle něj může v kombinaci s čajem poklesnout o víc než třetinu. „Lapatinib na rakovinu prsu se zase vstřebává o 74 procent méně a účinek celiprololu na vysoký tlak může tento nápoj vyrušit úplně,“ popisuje Suchopár. Přesto výluh z čajových lístků používá k zapíjení léčiv více než 97 procent tuzemských zařízení.
Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/nemocnice-caj-leky-nevhodne-zapijeni-zdravotnici-pacienti-problemy-skody.A240410_200051_ln_domov_lvot

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+1+1= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.