Hany, ano, bude mít nižší penzi, a právě proto si myslím, že kromě toho spoléhání na penzi by se měl člověk vynasnažit mít něco našetřeno, příp. nějaký pasivní příjem. I když chápu, že ne každý je v situaci, že si to může dovolit, nebo se mu to povede.
A uznávám, že se mi to mluví, když částečně díky předchozím generacím bydlím ve vlastním.
Já jsem si vlastně dobrovolně "krátila" penzi po velkou část života, chtěla jsem mít víc dětí, při kterých jsem nezvládala pracovat na plný úvazek, pár let jsem byla OSVČ a platila jsem si jen minimální zálohy, sotva děti odrůstaly, převzala jsem si do péče maminku, a když se zhoršovala, zase už to na plný úvazek nebylo. Docela jsem se bála, jaký důchod mi vypočítají, ale nakonec to tak hrozné není, ono se to u tak jako tak nižších příjmů až tak neprojeví. No, a celý život jsem byla zvyklá vyjít s málem
, tak teď, když už neživím děti, mi připadá, že konečně nemusím počítat každou korunu
Na těch nových pravidlech důchodu se mi líbí návrh, že by se doba péče, ať už o děti, nebo o závislou osobu, počítala jako období odvodu z průměrné mzdy (pokud to bude výhodnější), tohle mě totiž docela štvalo, že jsem skoro vždycky i v období péče pracovala, ale na menší úvazek, takže jsem stejně nevyužila započítání náhradní doby, ale příjmy jsem měla nižší.