| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Nevíte někdo, co vše musí pacient prokázat, resp. jak, že má nárok na otestování přítomnosti mutací v genech BRCA1 a BRCA2 ?

Jedná se o známého (muž), který je zatím subjektivně zdráv, nicméně v jeho příbuzenstvu se vyskytuje nosičství mutace BRCA1 a s tím spojené následky. Konkrétně jeho obě tety (sestry jeho matky) mají/měly potvrzenou tuto mutaci, obě onemocněly rakovinou prsu, jedna zemřela, jedna žije. Dcera jedné z nich (tj. dotyčného sestřenice) má též potvrzenou tuto mutaci a onemocněla rakovinou prsu ve 40 letech. Tj. 3 přímí příbuzní a dle údajů na Netu v tomto případě má pacient právo na otestování těchto mutací hrazené pojišťovnou. Navíc je vysoce pravděpodobné, že nositelem této mutace byla i jeho matka, která sice zemřela mladá na jiný typ rakoviny, který není v přímé souvislosti s těmito geny a v té době se ani ještě o těchto genech a mutacích příliš nevědělo, netestovalo se na to (alespoň na malém městě ne...doba před 30 lety.) Nicméně pokud nositelem této mutace také byla a bývala by se dožila o něco vyššího věku, je možné, že by se rakovina prsu či vaječníků u ní také projevila. Babička dotyčného (matka těch 3 dcer) se sice dožila na tehdejší dobu slušného věku (cca 77 nebo 78 let ...nevím přesně), ale zemřela na nádor vaječníku...takže nejspíše byla taktéž nositelkou této mutace. Tj. dle tohoto rodokmenu nárok na testování placené pojišťovnou jednoznačně je. Nicméně jak se to prokazuje? Dotyčný může s náčrtem svého rodokmenu a informacemi k němu oslovit svého praktického lékaře a ten by měl vystavit žádanku na testování...ale jak se prokáže, že si dotyčný celý příběh nevymyslel a osoby s prokázanou mutací/diagnózou v jeho příbuzenstvu opravdu jsou/byly? To musí dodat jejich jména, rodná čísla, zdravotní pojišťovnu a já nevím co ještě, aby se to ověřilo, že tomu je/bylo skutečně tak...a jak dotyčný doloží příbuzenský vztah mezi ním a těmi příbuznými? Nějaké rodné listy atd.? A co ty, které už zemřely? Tam asi těžko co dokládat, kromě úmrtního listu? Má někdo zkušenost, jak tohle v reálu funguje? Všude jen člověk najde za jakých podmínek má pacient nárok na testování přítomnosti zmíněných mutací hrazené pojišťovnou, ale jak se k tomu prakticky dostat a co pro to udělat už se nikde nenajde. Nebo je to založeno na důvěře (což bych se v našem zdravotnickém systému hodně divila) a prostě když svému praktikovi popíše situaci, tak ten mu bude věřit a vypíše žádanku na pojišťovnu? A jemu to pojišťovna uvěří a proplatí???

Díky předem za info.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.