| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

3.

Počátek stárnutí, 35 až 55

Nyní jsou věci vážné. V této fázi života, zejména po padesátce, svalová hmota dramaticky ubývá – pokud nepodnikneme protiopatření. Počet a aktivita satelitních buněk klesá, svalová vlákna se opravují déle a růst se zpomaluje.

Pozoruhodná je však pouze ztráta „rychlých“ vláken typu II; Z toho důvodu klesá zejména síla a rychlost a sprint na sto metrů se rázem prodlužuje. Vlákna typu I zodpovědná za vytrvalost však zůstávají v tomto věku relativně stabilní. Vzhledem k tomu, že stav ještě není tolik ovlivněn poklesem, mnoho lidí začíná běhat maratony ve 40 letech. Ne náhodou se krize středního věku a 42,195 kilometrů biograficky shodují – například Joschka Fischer dosáhl historické vzdálenosti ve věku 50 let.

Především díky tréninku dělá běžec hodně pro svůj kardiovaskulární systém a proti obezitě – ale málo proti odbourávání vláken typu II. Silový trénink se v tomto věku stává důležitým i pro maratónské běžce v boji proti sarkopenii: ztrátě svalové hmoty a síly. Protože se však syntéza bílkovin zastavuje, nejenže regenerační procesy trvají déle, ale také budování svalů trvá déle. To může prodloužit čekání na tréninkový efekt.

Každý, kdo se v této fázi stane netrpělivým, riskuje vedlejší účinky: Příliš rychlá práce s příliš vysokými závažími zvyšuje riziko zranění – tělo stárne, chrupavky, šlachy a kosti se začínají drolit. Stejně tak vytrvalostní sportovci rozumně cvičí umírněně: příliš mnoho tréninku zvyšuje riziko, že imunitní systém „dočasně upadne,“ říká Halle.

Omezovat se na lehké běhání, plavání a jízdu na kole však sportovní lékař nedoporučuje. Stejně jako vrcholoví sportovci doporučuje „krátké, ostré sezení“, tzv. cvičební svačiny. Patří sem dřepy, skákání na laně, výpady, kliky a přítahy. Pokud zvládnete více než dvanáct opakování na multiposilovně, měli byste zvýšit odpor. Úžasný efekt mají i prkna: Pokud se pravidelně držíte v předloktí, procvičujete vlastní vahou velké části těla, zejména svaly středu těla, které zase podpírají pánev, záda a ramena.

"30 minut pěší chůze je málo!" - mnichovský profesor ani pacientům s infarktem nedoporučuje, aby to měli v klidu. Pro své klienty se srdečním selháním sestavil vysoce intenzivní tréninky, „stejně náročné jako u rekreačních sportovců“. Na začátku, říká Martin Halle, slyšel od kolegů: „Zbláznili jste se, ale už dávno dokázali, že účinky intenzivního tréninku – vždy v poměru k příslušné výkonnostní kapacitě – jsou jasně měřitelné. Nejde o náhradu léků na srdce, ale spíše o „aditivní“ efekt: „Sport je prostě ten správný způsob, jak zmírnit zátěž srdce a omezit procesy stárnutí.“

Halle se proto snaží své pacienty, i ty, kteří neradi sportují, přimět k aktivitě. Aby to frustraci nevzdávali, začíná jednou minutou – denně. Na týden. Teprve pak dávku zvyšuje, velmi pomalu. Protože 30 minut nordic walking je čisté přetížení, pokud máte masivní nadváhu. "Musíte tyto lidi seznámit s výcvikem," říká Halle. Nejlepším způsobem je začlenit malé tréninky do vašeho každodenního života. Například nástěnné sezení. Každý, kdo si „sedne“ u zdi bez židle s pravým úhlem v kolenou a pravým úhlem v kyčlích, procvičí překvapivě velkou svalovou partii jednoduchým cvikem, na který nepotřebuje posilovnu: kvadricepsy na kvadricepsech. přední část stehen Hýžďové svaly, lýtka, jádrové svaly. Cvik zároveň posiluje záda a ramena a stabilizuje kolena aktivací svalů. Halle to také považuje za „jedno z nejlepších opatření ke snížení krevního tlaku“. Pro začátečníky a starší lidi existuje odlehčená verze: „Na začátek je také dobré sedět při 120 stupních.“

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 7+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.