Přidat odpověď
> Přečti si Listopád od Aleny Morštajnove, tam je vylíčeno, co by mohlo být, kdyby režim nepadl. Smutné a děsivé, ale možné, taková Severní Korea uprostřed Evropy.
Pro zajímavost, listopad přišel i proto, že StB přestávala zvládat situaci. Byla nastavena na stovky nejaktivnějších disidentů a tisíce ostatních. Ale od ledna 1989 docházelo k tomu, že se k petici za propuštění V.Havla a pak i k provolání Několik vět začaly připojovat desetitisíce lidí z kulturní, vědecké a pedagogické scény a také běžní občané. Občas i dost známá jména. Přestávali se bát.
A rychle to překonávalo schopnosti StB sledovat, vyšetřovat, narušovat akce a zatýkat. Začalo to prorůstat i struktur typu fakultní výbory SSM, oficiální Porta v Plzni atd.
Oni měli plány i na takové situace, ale znamenalo by to ozbrojený mocenský zásah, při kterém by v první vlně uvěznili tisíce a poté desetitisíce lidí do nově zřízených koncentračních táborů, stanné právo, zákaz vycházení, použití některých složek armády, tanky v ulicích atd. To jim ale v Pá 24.11. ÚV KSČ nepovolil a odstoupil.
Klíčový byl ten čas, kdy se to stalo. StB začínala používat počítačové zpracování dat, což by zřejmě zefektivnilo jejich práci. Někdy v roce 1988?9 jsme měli soustředění olympiády MO-P (programování) v Liptovskom Hrádku. AKci připravovali lidi z vojenské školy asi z Mikuláše a měli tam už IBM PC-AT atd. Čili tahle technologie už mezi bezpečnostní složky pronikala a bylo jen otázkou času, kdy ji alespoň "elitní útvary" StB začnou používat.
Myslím, že sametová revoluce přišla přesně v oknu, kdy lidi už toho měli dost, Gorbačov měl moc a rozhodl se nechat Střední Evropu jít svojí cestou a přitom státní moc neměla hromadně technologie k hromadnému zpracování dat a sledování lidí.
Předchozí