K Vánocům mám vůbec velmi smíšený vztah:
- Jednak doma to bylo období těžkých hádek rodičů.
- Moje MM občas velmi vypění.
- Kdyby se dávaly dárky jenom dětem, bylo by to príma. Ale vymýšlet dárek pro maminku tchýně, co bydlí se synem a snachou... Ono i pro naše dospělé děti je to blbé. Pokud jim koupíte pobyt, tak budou zrovna tam chtít jet a plýtvat svůj čas? Atd. Potřeboval bych aby celá rodina opublikovala dárkové seznamy.
- Z hlediska křesťanství bych si oslavu narození Krista představoval jinak. Byť určitě má smysl slavit vtělení (ale i zde lze diskutovat, zda vtělení je početí Ježíše z Ducha svatého, nebo narození).
Ale přitom ani sám nevím co chci? Aby Putin šel od válu, to mi nikdo nezajistí.
- To datum 25.12. bylo spočítáno cca ve 3.-4. století poměrně logickým algoritmem a je to jedno ze dvou možných řešení. (Když tedy přehlédneme posuvnost židovského kalendáře proti křesťanskému.) Bohužel ta méně pravděpodobná verze
. Protože aby pastýři bděli u svých stád, tak ani v Judských horách nemohla být zima (Betlém je dost vysoko - přes 700 m.n.m.). V té době byly naopak stáda zahnaná do tepla. Dělají to na Blízkém Východě dodnes.
Rozhodně ale to datum bylo spočítáno dříve, než císař vyhlásil svátek Vítězného Slunce. Takže představa, že to křesťané napasovali na ten svátek je imho nesmysl, možná i opačně, že to mělo sloužit k potření křesťanství. (Pořád jsme ještě v době pronásledované církve.) A různí učitelé potom vánoce zavrhovali a schvalovali. Jedni prostě proto, že nechtěli mít nic společného s pohanstvím, druzí (sv. Jan Zlatoústý) proto, že mu přišlo, že to pěkně pasuje. A kdo jiný je Vítěz než Kristus a kdo jiný je Slunce spravedlnosti, než Kristus.
Jinak prakticky:
- My neděláme stromeček se svíčkami, jen se světýlky, doma jsme u mne v dětství kdysi několikrát hořeli. (Většinou jenom stromeček.) Už si to moc nepamatuju, ale myslím, že jsem aspoň jednou běžel za mámou, že mi hoří stromeček, byl jsem docela pyroman.
- Z kapra (neměl jsem nikdy rád) jsme přešli na lososa. A salát děláme spíše light, s jogurem, nebo bez majonézy vůbec.
- Cukroví prý letos nebude, jen pečené placky z banánů a ovesných vloček. Hubneme.
- Většinou si čteme vánoční příběh. To jsme v dětství nedělali. A modlíme se při večeři.
-Taky mám rád Rybovku, ale nikdo nemá rád můj zpěv. Navíc, když chci zpívat s CD, musím zpívat první hlas - soprán, a to moc nedávám